Ak by boli poverčiví, možno by ešte chvíľu počkali. Nakoniec, na čakanie sú akosi zvyknutí. Bratia Ivan a Matej totiž čakali na svoj pivovar niekoľko rokov a otvorili ho vlastne až na tretí pokus. Nesie meno Shenk a je trinástym bratislavským pivovarom v hlavnom meste. Aj keď sídlo pivovaru je v priestoroch pod Starou tržnicou, navštíviť ho nebudete môcť. Ale nepredbiehajme.
Príbeh oboch súrodencov je spätý s pivom. A začal sa písať v susednej Viedni. Práve tam dostali nápad založiť si vlastný pivovar. „Spolu s rodičmi sme často navštevovali reštauračný pivovar Siebenstern vo Viedni. Kým oni sa venovali pracovným obedom, my s bratom sme objavovali zázemie,“ približuje Ivan. Aj keď ich malý pivovar očaril, myšlienka jeho realizácie šla bokom. Súrodenci sa totiž profesionálne venovali športu.
Roky ubiehali, až Ivan na myšlienku založenia vlastného pivovaru opäť narazil. „Pôvodne sme mali v pláne otvoriť v centre mesta pivný bar s názvom Shenk, ktorý mal za cieľ ponúkať remeselné pivo. V tejto dobe nič neobvyklé, v tom čase na jednu až dve výnimky vcelku ojedinelý projekt. Majiteľ priestoru, ktorý sme si chceli prenajať, však na poslednú chvíľu „cukol“ s odôvodnením, že nechce riskovať prenájom priestoru ľuďom, ktorí nemajú s gastrobiznisom žiadne skúsenosti,“ vracia sa do minulosti Ivan. Na toto obdobie si bratia nechali aj pamiatku. „Dodnes máme v garáži nábytok a zariadenie jednej pivárne z Kolína nad Rýnom, ktorú sa mi podarilo po známosti kúpiť,“ prezrádza.
Aj v ďalšom období sa cesty s pivom rozchádzajú. „Medzitým som vstúpil do príprav a budovania projektu kultúrneho centra a tak pivo zase raz muselo ustúpiť. Aj keď nie úplne. Medzi prvými sme v Bratislave začali tradíciu “hosťa na pípe“. Každú prvú stredu v mesiaci sme narážali nový pivný špeciál. Takto sme bratislavským zákazníkom mohli ako prví na Slovensku ponúknuť viacero ojedinelých pív,“ vysvetľuje straší so súrodencov Ivan.
Čas plynul a k pivu sa Ivan a jeho brat Matej vracali i odchádzali zároveň. Koncom roka 2013 sa spolu s kamarátmi s Jablčnô pokúsili znovu oživiť svätojurský pivovar Codecon. „Navarili sme dve várky piva pod značkou Shenk, ale v tom čase sa ozvali veritelia pivovaru z minulosti a nám nezostalo nič iné, iba priestory opustiť,“ približuje rozprávanie Ivan. Ten jedným dychom dodáva, že to vyšlo až na tretí pokus v Starej tržnici. „Tentokrát stála za myšlienkou naša mama. Usúdila, že teraz, alebo nikdy a tak sme sa do toho celá rodina pustili ešte raz. No a pivovar stojí, povolenia sú vydané a pivo sa varí,“ teší sa spolumajiteľ.
Na rozdiel od bratislavských konkurentov, Shenk bude len produkčný pivovar, bez vlastnej pivárne či reštaurácie. „To znamená, že pivo budeme distribuovať v súdoch, fľašiach alebo prenosných tankoch do iných bratislavských prevádzok. Do bratislavských zásadne. Pre nás je dôležité, aby sme čo do najväčšej možnej miery zostali v rámci distribúcie lokálni. Nie je našou ambíciou, aby naše pivo cestovalo po celom Slovensku v KEG-och. To nech si radšej celé Slovensko spraví výlet do Bratislavy, aby nás mohli ochutnať,“ prezrádza čo-to z hlavnej filozofie pivovaru Ivan.
Aktuálne vedia v priestoroch pod Starou tržnicou uskladniť 240 hektolitrov piva, priestor však na ďalšie rozšírenie existuje. Čas ukáže či ho využijú. „Pivo by sme chceli variť z rôznych druhov obilnín, jačmeňa, pšenice, ale aj kukurice, ryže a raže. Momentálne máme vytvorených osem receptov. Je možné, že postupne k ním ešte jeden, dva pribudnú, ale nie je našou ambíciou chrliť každú chvíľu nový špeciál. To skôr naopak. V tomto sa chceme vybrať konzervatívnejšou cestou,“ vysvetľuje Ivan. Ten prezrádza, že ich vzorom bol vyššie spomenutý pivovar Codecon a jeho Kláštorný ležiak, ale aj český pivovar v Poličce.
Pivo z Pivovaru Shenk sa už začalo objavovať v niektorých podnikoch. Postupne by ich malo pribúdať čoraz viac. „Pivá ešte dozrievajú v tankoch. A zároveň sa musia uvoľniť výčapy v prevádzkach, s ktorými sme už predbežné dohodnutí na distribúcii, takže ešte to chvíľku potrvá,“ uzatvára rozprávanie Ivan.
Snímky: Shenk, Verím v pivo