„Divoká“ IPA z Poľska (Brett IPA)

Poľský pivovar Pinta je na domácej scéne pojmom. A nielen na nej. Kočovníci boli prvým pivovarom, ktorý rozbehol remeselnú revolúciu v Poľsku. Pomohol im hlavne nekonvenčný prístup k pivu. Dnes ochutnáme kúsok, ktorý nesie názov Brett IPA. Ako už názov napovedá, ide o štýl India Pale Ale. Ale prečo je pomenovanie Brett? Dôvodom sú použité divoké kvasnice Brett.

Názov piva: Brett IPA

Pivovar: Browar Pinta (navarené v Browar na Jurze)

Druh piva: India Pale Ale

Krajina: Poľsko

Stupňovitosť: 15,1°

Obsah alkoholu: 7,5 %

Zloženie: Voda, jačmenné a pšeničné slady Weyermann® (plzeňský Premium, Carahell), plátky pšenice, chmeľ (Columbus, Magnum, Citra, Cascade, Mosaic), kvasinky (The Yeast Bay Amalgamation Brett Blend).

Cena: Za pollitrovú fľašu sme v poľskom supermarkete zaplatili v prepočte 2,15 eura.

Farba: Tmavo-žltá. Pivo je kalné.

Pena: Šľahačková, jemná. Pomaly padala.

Vôňa: Kombinácia citrusov (hlavne pomarančov), prezretého ovocia, kvetiniek a karamelu.

Chuť: Sladový úvod je výrazný. V strede nájdete kombináciu pomarančov, šípok, medu, kvetiniek a zemitých tónov. Koncovka je príjemne horkastá. Alkohol je schovaný.

7.5/10

Zhrnutie

Asi to nie je láska na prvý dúšok, ale postupne si vás dostane. V mnohom pripomína belgické kúsky. Najmä sladovou linkou a zemitými a korenistými tónmi. Pivo je zaujímavo vyskladané, nezvyčajné a prekvapivé. Aj keď má vysoký obsah alkoholu (7,5 percenta), ten v ňom necítite. Za nás je to za 7,5 bodu. Pivo môže niekomu sadnúť viac, inému menej. Každopádne stojí za ochutnanie.

Sending
Hodnotenie čitateľov
10/10 (1 hodnotenie)