Láska, ktorá vzplanula až po dobiedzaní (O’Hara’s Irish Stout)

O'Hara's Irish Stout

Prvý nástrel: Nebýva zvykom, aby ste na letisku kúpili remeselné pivo. Zázraky sa občas dejú. Jeden z nás totiž pri ceste z Írska natrafil na sériu tamojších pív, ktoré nesú značku „Remeselné navarené v Írsku“. Ide o pivo s názvom O’Hara’s Irish Stout. Ide o tzv. suchý stout. Uvidíme či nás dostane, alebo nie.

Názov piva: O’Hara’s Irish Stout

Pivovar: Carlow Brewing Company

Druh piva: Stout

Krajina: Írsko

Stupňovitosť: Neuvádza

Obsah alkoholu: 4,3 %

Zloženie: Voda, jačmenný slad, pšeničný slad, chmeľ, kvasinky.

Farba: Tmavá a hutná.

Pena: Konzistencia bola hutná. Čakal som, že bude konzistenciu držať dlhšie.

Vôňa: Výrazna. Dominuje káva, jemne zachytíte aj karamel i čokoládu.

Chuť: Úvod začína jemne, až som mal pochybnosti či pijem tmavé pivo. Prichádza stred, v ktorom sa pekne rozvíja káva a karamel. Jemne zachytíte aj černice či čučoriedky. Tóny rýchlo vybehnú hore, potom však spadnú. Na konci vyznieva horkosť krížená s údeným sladom.

7/10

Zhrnutie

Musím sa priznať, že keď som sa prvýkrát napil, trochu som gúľal očami. Nejako mi nezarezalo rozloženie tónov a taká krátka búrka na jazyku. Ďalšie dúšky ma však presvedčili, že nepijem zlé pivo. Postupne sa vám na jazyku striedajú tóny a dokopy vám to dáva zážitok. Najmä ten, že nič podobné v regióne nemáme. V tónoch pritom nájdete všetko. Aj kávu, karamel a dokonca aj jemné náznaky ovocia. Na to, že ide o tmavé pivo je piteľnosť dobrá, ideálna je aj rezkosť. Dávam sedmičku. Celkom príjemný stout.