„Bolo to dobré pivo.“ Potvrdili koniec tradičného pivovaru

Klášter

Pred pár dňami sme priniesli článok o tom, že budúcnosť českého pivovaru Klášter je ohrozená. Informáciu o jeho konci sme brali s rezervou, keďže ju priniesol len regionálny web. Už dnes je jasné, že pivovar rozdal výpovede zamestnancom. A nebude jediný. Skupina Lobkowicz, ktorej produkciu dobre poznajú aj slovenskí pivári, zvažuje zatvorenie aj ďalšieho pivovaru.

S výpoveďami

Informáciu o konci pivovaru Klášter prinieslo ako prvé Rádio MB. V tom čase ju však neprebralo žiadne iné médium, aj  preto vznikali otázniky, čo sa v pivovare v obci Klášter Hradiště nad Jizerou deje.

Aktuálne však koniec pivovaru potvrdil aj český portál iDnes.cz. Vedenie skupiny nechcelo situáciu komentovať, denníku koniec potvrdili ľudia z pivovaru. „Začíname prepúšťať, od prvého januára bude pivovar uzavretý,“ povedal zdroj z pivovaru pod podmienkou anonymity.

Problémy s dodávkou piva z tohto pivovaru potvrdili portálu aj odberatelia. „S Kláštorom sme mali v posledných mesiacoch problémy, pretože sa v pivovare znižovala kapacita. Je nám to ľúto, Kláštor bolo dobré pivo,“ povedal Václav Drahorád z pražskej Krčmičky u Vendyse.

Vedenie skupiny tento krok zdôvodnilo tým, že vybavenie 450-ročného pivovaru je zastaralé. Fakt je ten, že kapacita bola využívaná len z malej miery. Aj keď ročne mohol pivovar navariť vyše 100-tisíc hektolitrov piva, pre výrobu piva Klášter nevyužíval ani desatinu z možností.

Ohrozený aj ďalší

Portál iDnes.cz uvádza, že ak by sme odpočítali produkciu privátnych značiek, Klášter navaril len pár tisíc hektolitrov piva. Skupina Lobkowicz pritom varí privátne značky pre reťazec Lidl (značka Argus) aj Kaufland (značka Bruncvík).

Skupina Lobkowicz mala do tohto leta pod kontrolou sedem pivovarov – Uherský Brod, Vysoký Chlumec, Protivín, Rychtář, Černá Hora, Klášter pod Jizerou a Jihlava. V lete pritom uzavrela pivovar v Uherskom Brode, Klášter bude výsledkom druhej redukcie.

V hre je pritom aj zatvorenie tretieho pivovaru. Ohrozená je aj budúcnosť pivovaru Vysoký Chlumec. „Oficiálne to ešte neoznámili, dohovorili sa na tom, že má ešte riaditeľ nejakú šancu nájsť investorov,“ uviedol zdroj iDnes.cz.

Skupina nezažíva najlepšie obdobie. Od roku 2015, kedy ju prevzali ázijský majitelia, stráca podiel na trhu. Nie je to len jej chyba.  Ako sa ukázalo, predchádzajúci majiteľ Zdeněk Radil, nechal v skupine množstvo nástražných mín.

Portál E15 napríklad informoval o tom, že skupinu žaluje spoločnosť Chayton Sava Limited a žiada o vyplatenie pôžičky vo výške 21 miliónov eur. Pivovary ručili za spoločnosť Renergy, ktorá skupine Chayton nesplatila dlh.

Ázijskí majitelia tvrdia, že za pôžičku ručil v rozpore so zákonom práve bývalý riaditeľ Radil. Problémy riešila aj slovenská dcéra pivovarov, ktorej hrozil konkurz. Ten bol nakoniec zastavený.

Prečítajte si aj

Jeho pivo kupovali Slováci v Lidli. Český pivovar zavreli