Ich pivo poznali aj Slováci. Skončí známy český pivovar?

Pivovar Klášter

České Rádio MB prinieslo v pondelok prekvapivú informáciu o tom, že pivovar Kláštor končí. Pivovar mal rozdať zamestnancom výpovede a informovať o tom, že výroba sa v obci Klášter Hradiště nad Jizerou skončí. Čo sa v susednom Česku deje?

Už jeden pivovar zatvorili

V prvom rade, informáciu o konci pivovaru zatiaľ prinieslo len spomínané rádio. Ďalšie média o tomto kroku neinformovali. Aj preto treba brať koniec pivovaru ako nepodloženú a asi aj neúplnú informáciu. Fakt je ten, že majiteľ pivovaru rieši posledné mesiace obrovské problémy.

Pivovar totiž patrí do skupiny Lobkowicz, ktorá na tom nie je dobre. Okrem pivovaru Klášter do skupiny patria aj pivovary Vysoký Chlumec, Protivín, Rychtář, Černá Hora a Jihlava. Len v júli sme pritom priniesli informáciu, že svoje brány musel zatvoriť Uherský Brod.

„Rovnako ako ďalšie firmy v tomto odvetví, tak aj pivovary zo skupiny Lobkowicz zaznamenali prepad v predaji sudového piva na českom i zahraničnom trhu. Situáciu sme riešili operatívne a snažili sa tieto vplyvy minimalizovať,“ uviedla pre Euro Silvie Špryňarová, manažérka Citic. Len pre doplnenie, Citic Europe Holdings z Hongkongu je majiteľom pivovarníckej skupiny.

Bez prekvapenia

Zatvorenie ďalšieho pivovaru by nebolo prekvapením. Pivovarnícka skupina sa od začiatku profilovala ako tá, ktorá zachováva regionálnu tradíciu a pivo varí v rôznych pivovaroch po celej krajine. Takáto výroba je však z hľadiska ekonomiky málo rentabilná.

Najmä, keď jednotlivé pivovary nie sú vyťažené úplne. Pre vedenie je tak potom jednoduchšie pivovar zavrieť a výrobu danej značky presunúť do iného pivovaru. Ušetrí tak na nákladoch a nepríde o odbyt, keďže značka z trhu nezmizne.

Pivovar Klášter - pivo

Nakoniec, takúto konsolidáciu zažil aj slovenský trh. V prípade pivovaru Klášter by to bola veľká škoda. Tradícia varenia piva v obci Klášter Hradiště nad Jizerou sa začala písať už v roku 1570. Tento rok si pivovar pripomenul 450 rokov nepretržitého varenia piva. Koncom 19. storočia patril medzi najväčšie v krajine.

Aj na Slovensku

Jeho kapacita aktuálne presahovala 100-tisíc hektolitrov piva. Na aké percento bola využitá, nie je známe. Základom jeho ponuky boli pivá Klášter 10°, 11°, Ležák a Klášter kvasnicový. Jeho pivo poznali aj Slováci. Pivo totiž predával v občasných akciách napríklad reťazec Lidl.

Aj keď má pivovar ázijských majiteľov, do problémov ho dostalo už predchádzajúce vedenie. Ešte koncom minulého roka priniesol český Forbes článok o tom, ako veritelia, polícia aj čínski investori hľadajú zakladateľa skupiny Lobkowicz.

„Zdeněk Radil sa podľa nášho názoru dopustil pri riadení skupiny Lobkowicz Group viacerých porušení zákonov ČR. Preto na neho skupina podala niekoľko trestných oznámení,” potvrdil Forbesu Jaroslav Tvrdík, člen dozornej rady CITIC Europe, ktorá je aktuálne majiteľom pivovarov.

Prečítajte si aj

Jeho pivo kupovali Slováci v Lidli. Český pivovar zavreli

Snímky: FB Pivovar Klášter