Domáce pivo, ktoré sa vyrovná svetovým (Punching Apricots)

O. Barčík - Punching Apricots

Aj na konci minulého roka zorganizovali bratislavskí domovariči tzv. Vianočnú výmenu piva. Ide už o tradičnú akciu, kde si zoskupenie „homebrewerov“ vytvára akýsi adventný kalendár piva s cieľom spestriť si koniec roka. Aj po minulé roky sme najlepšie pivá ochutnali a zrecenzovali tak, ako to robíme pri profesionálnych pivovaroch. Inak tomu nebude ani tento rok. Výsledky sme vám nedávno predstavili, postupne prinesieme aj recenzie jednotlivých pív.

Dnes ochutnáme pivo Punching Apricots, ktoré navaril Ondrej Barčík. Predstavil ho nasledovne: „Už dlhšie sa učím robiť mixed fermented pivá, kde je základ Saison. Výhoda takýchto pív je, že je možné experimentovať s rôznymi kultúrami a/alebo pridaním ovocia, či bylín. Po 9 mesiacoch ležania v súdku som na liter tohoto piva pridal 400g čerstvých marhúl a nechal ďalšie 4 mesiace macerovať. Pri flaškovaní sa dosali do piva kúsky zoxidovanej marhule, tak má pivo nie príliš vábnu jantárovu farbu,“

Názov piva: Punching Apricots – Barrel Aged Saison with Apricots

Pivovar: Ondrej Barčík

Druh piva: Saison

Krajina: Slovensko

Stupňovitosť: 13°

Obsah alkoholu:  6%

Zloženie: Na etikete nebolo uvedené.

Cena: Pivo nám na otestovanie poskytlo OZ BrewHub.

Farba: Medená. Pivo je výrazne kalné. Zachytili sme aj čiastočky ovocia.

Pena: Nízka, pomerne rýchlo padala.

Vôňa: Kombinácia marhúľ, červeného vína aj náznakov korenín.

Chuť: Sladový základ je stredne výrazný, rezkosť ideálna. V chuti kombinácia marhúľ, ovocnej kyselinky, červeného vína aj korenistých tónov. Horkosť je platonická, doznievanie korenisté.

8.5/10

Zhrnutie

Tak toto je kúsok, ktorý ocenia hlavne tí, ktorí už majú niečo odpité. Je iskrivý, nezvyčajný a netuctový. Baví hlavne kombinácia kyslo-ovocných a korenistých tónov. Vyskladanie je ukážkové, pivo má svoju gradáciu. Za nás je to 8,5 bodu. Svetové pivo.