Pekná tradícia domovaričov: 5. ročník Vianočnej výmeny piva

Vianočná výmena piva 2021 titulná

Už tradične, piatu zimu v poradí, si domovariči v Bratislave a okolí spríjemnili vianočné sviatky akciou, počas ktorej si 25 z nich organizovane vymenilo svoje pivá.

Pandemické komplikácie

Podujatie prebehlo už viac-menej tradične. Domáci sládkovia doručili svoje pivá začiatkom decembra, aby si potom počas nasledujúcich týždňov užívali produkty svojich kolegov. Neodmysliteľnou súčasťou je vzájomné hodnotenie, diskusia a záverečné hlasovanie o najlepšie pivo a etiketu.

Kvôli pandémii muselo účasť zrušiť niekoľko prihlásených, čo spôsobilo organizačné problémy. Po vyčerpaní náhradníkov musel usporiadateľ Stano Rejchrt narýchlo zháňať ďalších domovaričov, ktorí boli ochotní sa do výmeny pív zapojiť. Jedným z nováčikov bol aj Braňo Olšák.

„Bolo mi cťou sa zúčastniť Vianočnej výmeny pív. Mnohému som sa priučil a ochutnal niekoľko pre mňa neznámych štýlov vysoko špičkovej kvality od domovaričov, najmä zo združenia BrewHub. A poviem, že mi chutilo každé jedno pivo! Táto akcia sa v Bratislave stáva kultovou a som rád, že som bol pritom. Daj Boh šťastia do ďalších ročníkov,“ zhodnotil Braňo, ktorý pri svojej premiére na tejto akcii hneď obsadil tretie miesto v celkovom hlasovaní.

Rekordný víťaz

Rekordných 14 hlasov z 24 možných získal Ondrej Barčík za svoje pivo Punching Apricots.

„Už dlhšie sa učím robiť mixed fermented pivá, kde je základ saison. Výhoda takýchto pív je, že je možné experimentovať s rôznymi kultúrami a/alebo pridaním ovocia, či bylín. Po 9 mesiacoch ležania v súdku som na liter tohoto piva pridal 400g čerstvých marhúl a nechal ďalšie 4 mesiace macerovať. Pri flaškovaní sa dosali do piva kúsky zoxidovanej marhule, tak má pivo nie príliš vábnu jantárovu farbu,“ kriticky uzavrel opis svojho piva jasný víťaz piateho ročníka, ktorý sa podľa jeho slov inšpiroval pivovarom Burning Sky.

Poradie Sládok Názov Štýl
1. Ondrej Barčík Punching Apricots Barrel aged Saison
2. Zoltán Pulai Benedikt’s Weisse Historical Berliner Weisse
3. Branislav Olšák Magic Done Milkshake Cherry Sour
4. Martin Binder Jag Elsker Kieɫbaski Kveik Grodziskie
5. Daniel Kružliak Lenivosť 2020 ‚Stinky Socks‘ Raspberry Solera
6. Michal Beladič Hoppy Boar – Cabróncito New England Sour

Obľúbenosť tohto formátu podujatí potvrdzuje to, že tento rok pribudnú výmeny pív aj počas roka. Pre viac informácií odporúčame sledovať facebookovú skupinu bratislavských domovaričov piva.

„Som rád, že sa na Slovensku darí organizovať podobné akcie. Budem rád, ak si ľudia počas budúcej zimy nájdu motiváciu zúčastniť sa aj na tomto tradičnom podujatí a na Vianočnej výmene piva 2022 sa opäť predstavia výborné pivá,“ sumarizoval organizátor Stano Rejchrt z o.z. BrewHub, ktorého členovia majú pri prihlasovaní na Vianočnú výmenu piva prednosť.

Šesť najlepších pív vám postupne predstavíme v našich recenziách a v galérií si môžete pozrieť najlepšie hodnotené etikety.

Pozrite si najlepšie etikety

Prečítajte si aj

Bratislavskí domovariči sa spojili, aby si pomohli navzájom