Domovaričské víťazné pivá? Takmer vždy zážitok (Tea APA Grand Prix)

Pinta, Tea APA, poľské pivo

Máme takú skúsenosti, že keď sa navarí pivo podľa receptúry domovariča, ktorý vyhral nejakú súťaž, zväčša je to pivný zážitok. Prečo? Takéto pivá sú zväčša výsledkom experimentu či vyladenej receptúry. Príkladom takýchto pív je mnoho. Jeden z nich aj u našich severných susedov, kde pivovar Pinta uviedol na trh pivo s názvom Tea APA Grand Prix. To bolo navarené podľa receptúry Mariusza Kamińského. Špeciálny čaj doňho si pivovarníci nechali doviesť až z Indie.

Názov piva: Tea APA Grand Prix

Pivovar: Browar Pinta (navarené v Browar Zarzecze)

Druh piva: American Pale Ale

Krajina: Poľsko

Stupňovitosť: 13,1°

Obsah alkoholu: 5,0 %

Zloženie: Voda, jačmenné slady Weyermann (plzeňský premium, Carabelge, Caramunich Typ I), chmele (Galena, Citra, Centennial), laktóza, čaj Earl Grey Sirocco Gentle Blue, kvasinky Danstar Notthingam a Safale S-04.

Cena: Za pollitrovú fľašu sme zaplatili necelé dve eurá.

Farba: Oranžovo-hnedá. Pivo je jemne kalné.

Pena: Šľahačková. Pomaly padala a pekne krúžkovala pohár.

Vôňa: Kombinácia sladu, grepu, ríbezlí, červeného pomaranču i čaju.

Chuť: Sladový základ je stredne výrazný, telo plné. Ponúka kombináciu čaju, grepu, červeného pomaranču, ríbezlí i korenín. Koncovka je výrazne horkastá.

8.5/10

Zhrnutie

Parádne pivo. Hutné, prekvapivé a netuctové. Plusom je hlavne čaj, ktorý je výrazný a v tele udáva hlavné slovo. Až za ním sa schováva sladový rozmer, citrusové ovocie i ďalšie ovocné šteklenie. Koncovka je výrazne horkastá a ponúka tak druhý vrchol. Na to, že pivo má obsah alkoholu na úrovni 5,0% je celkové vyznenie ďaleko výraznejšie. Určite pivný zážitok. Za nás 8,5 bodu. Každým dúškom to bolo lepšie.

Sending
Hodnotenie čitateľov
10/10 (1 hodnotenie)