Elixír zdravia? 15 dôvodov, prečo piť každý deň pivo

Pivo Zdravie

Idem na jedno, aby som si posilnil zdravie. Aj takto by mohol znieť dôvod na to, aby ste si skočili do krčmy. Pivo totiž v sebe ukrýva stovky prírodných látok, ktoré robia s vašim zdravím divy. Ich výpočet je pritom ďalekosiahly. Portál oPive.sk sa rozhodol preštudovať pár článkov o pive a zhrnúť do pätnástich dôvodov, prečo si dopriať každý deň jedno pivo.

1. Zrýchľuje metabolizmus

Možno to poznáte. Po ťažkom obede si dáte jedno pivo a hneď je vám ľahšie. Nie je to náhoda. Chmeľ dodáva pivu špecifické horké chute, ktoré stimulujú tvorbu tráviacich enzýmov. Výsledok je rýchlejší metabolizmus tukov. Priaznivo pritom pôsobí aj na činnosť žalúdka.

2. Znižuje vytváranie obličkových kameňov

Dáte si jedno – dve a už bežíte na toaletu? Má to svoje pozitíva. Pivo patrí medzi močopudné nápoje a tým zabraňuje vzniku obličkových kameňov. Už jedno pivo denne vraj zníži riziko kameňov až o 40 percent.

3. Pomáha srdcu

To, že alkoholické nápoje v malej dávke pomáhajú srdcu je pomerne známe. Pivo však na rozdiel od iných nápojov obsahuje jačmeň a chmeľ, ktoré obsahujú vitamín B. A ten pozitívne vplýva proti kardiovaskulárnym ochoreniam.

4. Znižuje  cholesterol

Viacero štúdií preukázalo, že mierna konzumácia piva znižuje hladinu dobrého cholesterolu a naopak znižuje ten zlý. Organizácia ADA vypočítala, že jedno pivo denne dokáže znížiť zlý choresterol o 10 až 20 percent.

5. Posilňuje kosti

Pivo pozitívne pôsobí proti osteoporóze. Obsahuje totiž kremík, ktorý posilňuje kosti. Už jedno pivo tak dokáže priaznivo vplývať na kvalitu kosti. Podľa výskumov je z tohto pohľadu najpriaznivejšie svetlé alkoholické pivo.

6. Bojuje proti cukrovke

Pravidelný konzument piva (určite nie ožran) znižuje riziko vzniku cukrovky o 25 percent. Viaceré štúdie totiž ukázali, že pivo znižuje hladinu cukru v krvi. Navyše, pivo obsahuje ďaleko menej cukrov ako napríklad sladené nápoje či džúsy.

7. Chráni nás pred mŕtvicou

Pivo zabraňuje tvorbe krvných zrazenín. Práve tie sú hlavným dôvodom vzniku mŕtvice.  Vedci prišli na to, že v priemere asi o 20 percent. Aj v tomto prípade však platí, že sa jedná o pitie s mierou. Čo môžeme preložiť ako jedno, maximálne dve pivá denne.

8. Pôsobí protizápalovo

Rakúšania prišli na to, že pivo spomaľuje biochemické procesy v krvi, ktoré by mohli viesť k vzniku zápalov. Dokáže tak predchádzať mnohým chorobám a vplývať regeneračne najmä po športových aktivitách.

9. Upokojuje

Aj vám sa po jednom pive výborne zaspáva? Nie je to náhoda. Tajomstvom úspechu je chmeľ. Ten je tiež považovaný za prírodné sedatívum. Upokojuje nervy a pôsobí pozitívne aj pri stresových situáciách.

10. Znižuje riziko infarktu

Pivári, ktorí vypijú denne jeden až dve pivá, znižujú riziko výskytu infarktu. Oproti abstinentom dokonca až o 40 až 60 percent. A nielen to. Mierna konzumácia pomáha znižovať aj vysoký krvný tlak.

11. Predchádza  hnačkám

Ak máte problémy s hnačkami, pivo je liek. Tento nápoj totiž obsahuje kyseliny octovú a mliečnu. Práve oni dokážu priaznivo pôsobiť na klímu v čreve tak, aby sa v nej zabránilo nekontrolovateľnému množeniu baktérii, ktoré spôsobujú hnačku.

12.  Pomáha pri nádche

Už ste si skúsili pripraviť pivo podľa receptu na varené víno? Budete prekvapený. V Poľsku sa takýto nápoj podáva bežne. Má pritom blahodarne účinky pri nádche. Látky z jačmeňa totiž stimulujú krvný obeh a uľahčujú dýchanie. Pomáhajú tiež posilňovať imunitný systém.

13. Vylepšuje pamäť

Mierna konzumácia piva dokáže divy aj s našou pamäťou. Americkí vedci zistili, že pivo vylepšuje našu pamäť. Látky obsiahnuté v tomto nápoji priaznivo vplývajú proti Alzheimerovej chorobe. Pivári trpia touto chorobou menej ako abstinenti.

14. Bojuje proti rakovine

Niektoré štúdie poukazujú na to, že pivo pomáha v boji proti rakovine. Obsahuje totiž polyfenoly – látky, ktoré chránia pred agresivnými voľnými radikálmi. Práve tie zapríčiňujú vznik rakoviny. Aj tu platí, že účinné je pivo len v obmedzenej miere, inak môžu byť jeho účinky opačné.

15. Pomáha v tehotenstve

Pivo dokáže pomôcť aj tehuľkám. Najmä to nealkoholické. Zlatistý mok je totiž bohatý na kyselinu listovú. Jeden polliter obsahuje asi tretinu dennej potreby. A práve nedostatok tejto kyseliny môže spôsobovať vrodené chyby či predčasný pôrod.

Ilustračná snímka: SABMiller