Keď vás veľký pivovar poteší parádnym pivom (Gipfelstürmer)

Stiegel - Gipfelstürmer

Dnes ochutnáme pivo s oficiálnym  názvom Gipfelstürmer – Hausbier Nr. 37. Na trh ho uviedol pivovar Stiegel. Ten nájdete v rakúskom Salzburgu, keď svoje brány otvoril už v roku 1492. Produkciou ho zaraďujeme medzi väčšie priemyselné pivovary. Teda aspoň v európskom meradle. Ročne navarí zhruba milión hektolitrov piva.

Okrem veľkej varne však zriadil aj malý pivovar. Pivá z neho označuje pod menom Hausbier. V tomto pivovare vzniklo aj pivo Gipfelstürmer. Vzniklo ako v poradí 37 pivo. A o aký štýl ide? To nevieme. Aj pivovar ho označil ako kreatívne pivo. Pri jeho varení bol použitý ražný slad.

Názov piva: Gipfelstürmer – Hausbier Nr. 37

Pivovar: Stiegel

Druh piva: Ražný špeciál

Krajina: Rakúsko

Stupňovitosť: 12°

Obsah alkoholu:  5,2%

Zloženie: Voda, ražný a pšeničný slad, chmeľ, kvasinky.

Cena: Za fľašu s objemom 0,75 litra sme zaplatili necelých sedem eur.

Farba: Zlatistá, pivo je kalné.

Pena: Vysoká, nadýchaná so šľahačkovitou štruktúrou.

Vôňa: Kombinácia marhúľ, pomarančov, zemitých tónov aj náznakov klinčekov.

Chuť: Sladový základ je stredne výrazný, rezkosť ideálna. V chuti kombinácia marhúľ, mandarínok, pomarančov aj náznakov zemitých tónov. Horkosť je nevýrazná, doznievanie je ovocné s jemne korenistým profilom.

8/10

Zhrnutie

Príjemné prekvapenie, dokonca veľmi. Tento kúsok je pekne vyskladaný, iskrivý a výborne piteľný. Marhule z tohto pivo dokonca kričia aj keď v zložení nie sú. Nám toto pivo výborne sadlo. Za nás je to silná osmička. Veľká spokojnosť a určite by sme si toto pivo kedykoľvek zopakovali.

Sending
Hodnotenie čitateľov
7.5/10 (1 hodnotenie)