Keď sa bojíte vyjsť v noci von (Merlin Černý)

Merlin Černý

Prvý nástrel: Dnes si otestujeme české pivo, ktoré nemá výraznú históriu. Nesie názov Merlin a odvoláva sa na špeciálnu receptúru s použitím troch druhov sladu a menom aj na legendárnu postavu z anglickej mytológie. Merlin bol totiž radcom kráľa Artuša. „Bol to Merlin, kto kráľa Artuša priviedol na myšlienku založenie spoločenstva rytierov. Rytieri okrúhleho stola sa schádzali na Artušovom hrade Kamelot pri stole, ktorý nemal žiadne čelo ani rohy – všetkým tak bola zaistená rovnosť a bratsvo,“ píšu na internetovej stránke tohto piva. Kedy ho však začali variť na stránke nenájdete. Každopádne vraj ide o exkluzívny ležiak.

Názov piva: Merlin Černý

Pivovar: Pivovar Protivín

Druh piva: Tmavý ležiak

Krajina: Česko

Stupňovitosť: Neuvedená

Obsah alkoholu: 4,7 %

Zloženie: Voda, jačmenné slad, pražený jačmeň, upravený chmeľ, chmeľový extrakt.

Farba: Tmavá ako noc. Na etikete fakt neklamali.

Vôňa: Hutná a ťažká. Cítim horkú poctivú čokoládu, jemne karamel a náznakom kávu. Dominuje však čokoláda.

Pena: Zapenila, jemne hnedastá pena však rýchlo opadla.

Chuť: Už úvod naznačuje, že pôjde o ťažšie pivo. Slad je nastavený vysoko a stred v tom pekne pokračuje. V strede cítite karamel a kávu. Čakal som však vyššiu hutnosť chutí. Aj keď na druhej strane pivo nemá vysoký obsah alkoholu. Chmeľ v závere nehľadajte. Pivo sa nesie po sladkastej ceste.

6/10

Zhrnutie

Asi budem trochu poetom, ale nemôžem si odpustiť. Predstavte si hlbokú noc a vy chcete ísť von. Bojíte sa, ale keď vyjdete von zistíte, že je to len klam. Aj v tomto prípade boli očakávania (najmä ohľadom hutnosti chutí) trocha vyššie. Každopádne pivo bolo príjemné. Najviac zaujal pochmúrny stred piva, v ktorom nájdete karamel i kávu. Piteľnosť je síce o niečo ťažšia, ale aj tak je príjemná. Najmä na jesenné či zimné posedenia. Rozhodujem sa medzi šestkou a sedmičkou. Pre hutnosť chutí volím šestku. Ale pivo by som si pokojne nechal načapovať. Známka by bola asi vyššia.