Falkon: Kočovný pivovar vás nenúti robiť kompromisy

Kočovné, alebo ak chcete lietajúce pivovary sú dnes na vzostupe. A to nielen na Slovensku. Oveľa dlhšiu tradíciu majú v susednom Česku. S majiteľom jedného sme sa porozprávali. „Lietajúci pivovar nabáda k tomu, byť inovatívny, čo je v krajine s takou pivnou tradíciou vždy ťažké,“ hovorí pre portál oPive.sk majiteľ českého kočovného pivovaru Falkon Jakub Veselý. Ten a rozhovoril o svojich začiatkoch aj výzvach, ktoré ho čakajú.

Jakub Veselý

Kedy ste si všimli, že pivo máte jednoducho rád?
To sa dá rozdeliť do troch fáz. V tej prvej som sa ako malé dieťa hrával s plastovým téglikmi, napúšťal do nich vodu a vykrikoval:  „Pívo! pivo!“ Potom nastala fáza druhá, kedy som si na gymnáziu uvedomil, že pivo a chmeľ, ktoré má v Žatci neustále obklopovalo, by sa mohlo stať predmetom môjho odboru a začal som si pivo variť doma. Potom som sa vydal študovať technológiu výroby piva do Prahy, kde prichádza tretia fáza, stretnutie sa s prvými vrchne a spontánne kvasenými pivami, ktoré ma úplne očaril a povedal som si: „Áno! Toto je to, čo chcem robiť. „

Spomeniete si vôbec na svoje prvé navarené pivo?
To si pamätám veľmi dobre. Bolo mi vtedy dvanásť rokov a namiešal som si britský bitter z koncentrátu. Nechutilo mi to (rovnako ako všetky ostatné piva v tej dobe), takže som to rozdal snáď všetkým dospelákom, ktorých som poznal. O rok neskôr som prvýkrát skúsil uvariť pivo zo základných surovín.

Ako vznikol nápad založiť si kočovný pivovar?
V prvom rade som si ako devätnásťročný chalan netrúfal ísť za investorom a zažiadať si od nich peniaze na drahú technológiu. V druhom rade ma potom forma lietajúceho pivovaru nenúti robiť akékoľvek kompromisy a to ma baví! Som svojím pánom vo výrobe aj v ekonomike podnikania. Môžem si variť to, čo ma samého baví piť, aj z tých najdrahších a najkvalitnejších surovín.

Prečo ste dali pivovaru práve meno Falkon?
Varil som vtedy v jednom českom minipivovare a vo chvíľach voľna som si uvedomoval, že hoci už mám sedem rokov svoj „domáci pivovar“, nie som schopný ho nijako pomenovať. Jednoducho  mi nič neprišlo dosť dobré. Vymyslieť názov pre lietajúci pivovar mi prišlo ľahšie. Falkon symbolizuje sokola. Sťahovavého vtáka, ktorý je so svojimi vrchne kvasenými  „ales“ dravcom medzi všetkými tými uniformnými ležiakmi.

Spomeniete si na prvé reakcie zákazníkov na vaše pivo?
Reakcie boli až prekvapivo dobré. Priviezol som vzorky svojich prvých dvoch pív, American IPA a Milk Stout na plzeňský festival Slnko v skle a môj kamarát, novinár Evan Rail, ich dal ochutnať niekoľkých prítomným krčmárom. Tým pivo zachutilo, objednali si ho do svojich krčiem a vozím im ho doteraz.

Falkon

Čo je najťažšie na forme kočovného pivovaru?
Osloviť svojím portfóliom tvrdohlavého českého pivára. Lietajúci pivovar nabáda k tomu, byť inovatívny, čo je v krajine s takou pivnou tradíciou vždy ťažké. Musel som a stále musím presviedčať všetky konzervatívcov, aby mojim vrchne kvaseným pivám dali šancu a zároveň im vysvetliť, že lietajúci pivovar nie je žiadny podvod. Povedomie o rôznych pivných štýloch, a koniec koncov aj o forme Contract Brewing, našťastie rastie.

Aké máte plány do budúcna?
Robiť ďalej veci, čo ma bavia. Vzdelávať sa a zlepšovať sa. Vyrábať pivo, ktoré je neobvyklé a ktoré ponúka nejakú pridanú hodnotu.

Aký je Váš vzťah k Slovensku? Chcete posilniť pozície u nás?
Na Slovensku vidím veľký potenciál. Ľudia sú tam učenliví a dokážu sa pre veci nadchnúť. A práve tá agilita a temperament Slovákov, je skvelou ornou pôdou pre takú malú pivný revolúciu v mene craftového piva. Falkon sa na slovenskom do tejto chvíle prakticky neobjavoval, ale všetko smeruje k tomu, aby si aj Slováci čoskoro mohli vychutnať pohár čerstvý „ejl“od Falkona. Alebo dve.

Snímka: archív Jakuba Veselého