Nepiť na českom festivale ležiak? Nemožné predsavzatie

Festival minipivovarov, Beermalade, festival, reportáž, pivo

Keď som sa vybral na Festival minipivovarov na Pražskom hrade, predsavzal som si tri veci: vyskúšať čo najviac pív z pre mňa nových pivovarov, vyhnúť sa svetlým a polotmavým ležiakom a tiež tmavým pivám. Takže vlastne štyri. Plán to bol skvelý, ale každý plán narazí na realitu.

Ležiaky dominovali

Tento festival organizuje Českomoravský svaz minipivovarů a každý rok sa zúčastňuje 69 pivovarov. 66 českých a to tých najlepších, 3 pivovary boli zahraničné, tento raz z Nemecka.

Po stretnutí  s mojím českým kamarátom Lukášom Provazníkom sme šli do podniku Next Door by Imperial sa poriadne najesť, aby sme vládali degustovať. Tu sa jedno z predsavzatí celkom otriaslo, keďže sme si dali Next Door beer, čo je polotmavý ležiak. Ale veď som vravel, že na festivale, takže toto sa nepočíta.

Lenže potom odznela veta: „Jdem na ten hrad, ať otestujeme ty ležáky. “ Bum, plán sa začal otriasať v základoch. Po príchode na miesto činu nastala zrážka s realitou. Veľká väčšina pív čapovaných na hrade sú ležiaky. Ak chcem dodržať bod 1, tak padá minimálne bod 2.

Začali sme ochutnávať a bod jeden sa začal plniť. Väčšinou ležiaky, veľakrát nie veľmi pitné.  Nedokvasené, plné senzorických vád. Ale boli aj dobré pivá. Napríklad Summer ale od Pivovaru Tišnov bol osviežujúci, ľahký, skvelé letné pitie. Celkom išiel aj Summer Ale od Karásek a Stülpner.

Matuška Bílá Perla 11° bola osviežujúca, pšeničná. Veselé pivo, presne ako píšu Matuškovci  crossover medzi Wheat Ale, New England IPA a Witbier. Ďaľšie skvelé letné pivo. Stánok pivovaru Zhůřák bol stávka na istou a s ochutnaným Joe Coffee Stoutom šiel plán nepiť tmavé šiel na smetisko dejín. Pivovar Zíchovec tiež splnil vysoké očakávania a ich Sem Tam 15° Sour IPA a Fresh Hops 2019 boli skvelé, ľahko piteľné osviežujúce pivá.

Pivovar Sířem ponúkal svetlý Rauchbier, čo nebýva často. Zľahka zaúdené, sladové pivo. Chutilo. Z new kids on the block (pre mňa) tiež zaujalo pivo Obora IPA 15°. Záhora Rauch /// 12.RCH.R1, so sladom údenom v pivovare bolo tmavé, hutné, slušne zadymené.

Cobolis priniesol skvelé pivo Výroční ležák 12° varený k šiestemu výročiu Ochutnávkové pivnice v Brne. Je to skvelé pivo, ležiak ako má byť. Mohol by to byť najlepší ležiak na festivale. Mohol, ale nebol.

Pretože túto priečku mu ukradlo pivo Cobolis Společně z Budvaru. Skvelá spolupráca s Budvarom, mi pripomenula Budvar s pred 30 rokov, keď to bolo moje najobľúbenejšie pivo.  Predpokladám, že sladový základ je totožný ako ležiak, ale práca s chmelom dotiahla toto pivo k vysokej piteľnosti.

Aj hosťovské pivovary

Z hostí som ochutnal dva pivovary. Palmbräu s BdM Summer Ale  a Pilsner. Summer Ale je pivo, ktoré chcem piť v lete po kosení, prácach záhrade, grilovačke. Pilsner je skvele uvarený svetlý ležiak. Camba Bavaria nesklamala, okrem pív, ktoré som už poznal som skúsil Truchtlinger Jäger Weisse Hell. Einfach köstlich, kedykoľvek a v akomkoľvek množstve. No a možno sa dočkáme v krátkej dobe prekvapenia.

Ako to vlastne bolo s tými ležiakmi? Skoro polovica ochutnaných pív na hrade boli ležiaky. A svetlé cca 28 percent . Čo nie je málo, ale mohlo to byť vyššie číslo.

Cieľ číslo 1 som splnil, ochutnal som všetky pre mňa nové pivovary. Ostatné plány zožrali myši.  Je to dobre zorganizovaný festival, pív bolo dosť, páči sa mi idea fixnej ceny za vstup a jednotná miera 0,75 dl. Trošku je problém s tieňom, ale je dostatok vody, takže sa dá predísť úpalom. Umývacie stanice aj záchod boli v poriadku.

Ak by som si mal vybrať na jeden festival v Českej republike, tak by to určite bol Festival minipivovarov na Pražskom hrade. Bolo tam síce veľa zlých pív, ale stále to tie skvelé vyvážili. Po absolvovaní  tejto akcie si človek navyše rozšíri prehľad o pivnej scéne u našich západných susedov.

Text: Imrich Nógell, Beermalade
Snímky: Imrich Nógell, Lukáš Provazník

Prečítajte si aj

Budapešť je aj mestom piva. Remeselného piva