Pivné potulky Berlínom: Keď vás majiteľ ponúkne pivom z roku 1978

Beereau v Berlíne

Beereau je malý podnik v Berlíne vo štvrti Mitte  s približne 20 miestami. Keď sme s Paolom vošli,  zaznelo „to je on?“. Po potvrdení, že áno, tak majiteľ prejavil obavy, či má dosť dobré pivo, ktoré som nepil. Pobavilo ma to, keďže na výčape mal päť pív a jednu medovinu, ktoré som rozhodne nepil a šesť veľkých chladničiek plných piva.

Historický unikát

Nakoniec mi chlapci vyberali pivo, ktoré ochutnáme. Urban Chestnut Apotheosis je skvelý Saison s trochu sladším záverom.  Speciation The Laurentian Series – Lake Superior – Methley Plums je skvelý lambic fermentovaný s japonskými slivkami. Normálne nebo v ústach, bolo to takmer dokonalé pivo, slivky zafungovali veľmi dobre.

Aby sme však nepili len americké pivo, dali sme si Brewbaker Bellevue Frühlings Bock – karamel, cukríky, alkohol, ovocie, slad. Opäť dobrý výber.  No a na pult prišlo toto:

Berlín: Pivo z roku 1978

A s ním aj príbeh. Za majiteľom baru prišiel niekto, že v pivnici našiel 2 bedničky týchto pív, že či to má nejakú hodnotu. Hendrikovi zasvietili oči a vzápätí si uvedomil, že spravil veľkú chybu, za ktorú zaplatil. Údajne je to Berliner z roku 1978.

A aké to bolo pivo? Strašne mútne, také blatové. Bez peny. Voňalo ako lambic, bretky, vínne tóny a cítil som aj drevo. Pivo bolo prekvapivo chutné, jasné že bolo cítiť, že je odležané ale takýto vek by som mu nehádal.

Ešte mi ukázal ďaľšie dve staré Berliner weisse, ale tie slúžia iba ako dekorácia.  Samozrejme že, návštevu tohto podniku vrelo odporúčam. Ešte nákup Bayerischer Bahnhof Original Leipziger Gose na hotelové pitie a bol čas ísť na hotel.

Posledný deň som sa viac prechádzal ako sa venoval pivu, nakoľko mám rád na prvý pohľad bezcieľne prechádzky mestom. Doprechádzal som sa až na hranice Kreuzbergu a Schönebergu, kde sa mi do cesty postavil Dolden Mädel Braugasthaus. Paolo mi vravel, že on tam nerád chodí, ale majú otvorené od 12:00.

Dolden Mädel Braugasthaus

Tento podnik je výkladná skriňa pivovaru Ratsherrn z Hamburgu. Okrem Berlínskeho spotu, majú 2 prevádzky v Binzi a 1 v Lipsku. Poďme však naspäť do Berlína. Na výčape bolo 20 pív, 8 domácich zvyšok tvorili hosťovské pivá. Ochutnávkové sety nemajú, čo je škoda. Ceny pív sú aj na miestne pomery dosť vysoké.

Dolden Mädel Braugasthaus

Domáci Kaventsmann Baltic porter je dobré pivo, trochu možno viac pražené, ako by som chcel, na druhej strane s príjemnou nugátovou dochuťou. Dobré pitie. Straßenbräu Lichtenhainer bol presne taký, aký by mal byť. Zadymený, mierne kyslý, pšeničný. Na viac pív som už nemal kapacity. Obsluha bola fajn, v podniku som bol sám, postupne sa začali trúsiť zákazníci. Príjemný, celkom veľký pub, rád sa niekedy vrátim.

20 krokov ďalej sa nachádza Bier Laden Berlín, vrele odporúčaný mojím sprievodcom, bohužiaľ otvára až o 16:00. Tak nabudúce.

BRLO Chicken & Bier

Nastal čas sa presunúť niekam blízko k Bahnhof ZOO (pamätáte si knihu a film Deti zo stanice ZOO?), odkiaľ chodí autobus na letisko. Voľba padla na BRLO Chicken & Bier. Tento priestor je situovaný v KaDeWe, celým menom Kaufhaus des Westens, ktorý je výkladná skriňa, luxusný obchodný dom, 2. najväčší obchodný dom po Harrods, bol otvorený  27.3.1907.  V 1943 bol zbombardovaný, v 1950 sčasti zrekonštruovaný, následne v roku 1956 úplne.

Berlín BRLO Chicken & Bier

Vďaka Berlínskemu múru stratil veľkú väčšinu zákazníkov, ale aj zamestnancov. Po masívnej rekonštrukcii v roku 1978 sa budova stala najprominentnejším miestom v Berlíne. Denná návštevnosť je v súčasnosti podľa Wikipedie 40- až 50-tisíc ľudí.  Šieste a siedme poschodie je venované jedlám, pričom to šieste má názov “Delikatessen”, myslím, že toto netreba prekladať.

Trochu som dúfal, že by som sa tam mohol najesť. Ale poďme k pivu. BRLO Chicken & Bier je v preklade Kura a pivo a funguje od roku 2018. V ponuke je 8 pív, každé pivo sa dá ochutnať v degustačných množstvách. Jedlo je hlavne grilované kura, základná porcia je polovička, ale dá sa objednať aj stehno, ponúkajú tiež vyprážané stehná a krídla, kde v zmesi na obaľovanie hrá hlavnú rolu miestna APA. Samozrejme sú k dispozícii  nejaké tie prílohy.

Berlín BRLO Chicken & Bier

Milá dievčina za pultom mi hneď vysvetlila, že kura nie je vhodné pre mňa, tak som šiel do piva. Dal som si šesť vzoriek, German IPA a Helles boli síce v poriadku, ale najmenej mi chutili, KaDeWe Pils bol prekvapivo skvelý, Pale Ale tiež, hviezdami obeda sa stali C4PO Westcoast IPA  a Baltic Porter. Návšteva oboch prevádzok tohto pivovaru ma presvedčila, že robia dobré pivo a jedlo, a keď sa priráta skvelá obsluha, niet dôvod sa nevracať do oboch prevádzok.

Celé 6. poschodie má štýl, veľa skvelých miest na jedlo a nákup luxusných potravín, škoda len, že som si tam nenašiel priateľské jedlo, možno som len vyberavý.

Medzi KaDeWe a Bahnhof ZOO  na „Breitscheidplatz“ sa nachádza vojnový pomník Kaiser Wilhelm Memorial Church.

Kostol bol postavený v roku 1890 a v roku 1943 počas kobercového náletu na Berlín zničený. Ostala len veža. Súčasná podoba sa budovala v rokoch 1959 and 1963. Je to jedna z najnavštevovanejších pamiatok v meste.

Azyl som nakoniec našiel neďaleko v reštaurácii s jednoduchým názvom PHO. Plný podnik, veľa ľudí v rade predo mnou, ale keďže som bol sám družina, tak miestny šuhaj ma prednostne usadil. Kým som zaujal svoje miesto a vybral si jedlo, všetci čo boli predo mnou už sedeli. Obsluha bola rýchla, najdlhšie trvalo prinesenie čaju.

Berlín polievka Pho

Od objednávky jedla po donášku uplynulo asi 10 minút. Čo dodať, toto bolo zatiaľ najlepšie Pho, ktoré som jedol a to som ich už pár zjedol. Čo ma veľmi prekvapilo, že na takomto exponovanom mieste, plnom turistov majú ceny veľmi porovnateľné s bratislavskými cenami za Pho, dokonca by patrili k tým lacnejším.

Bez letiskového suveníru

Na letisku v Berlíne bola ponuka remeselných pív na počudovanie chudobnejšia ako vo Viedni, celkom ma rozčúlili ustrelené ceny, tak som zabudol spraviť fotku.  Každopádne vo Viedni by som si pivo na cestu kúpil, na letisku Tegelhof nie.

Čo dodať na záver, 25 odporúčaných podnikov som síce neprešiel, ale môžem skonštatovať, že Berlín pivným mestom je. Najviac sa mi páčili susedské podniky s kvalitným pivom a skvelou atmosférou.  Cenovo je Berlín vyšší ako napríklad Viedeň, dokonca, ak porovnávame domáce pivá s našimi, tak v Berlíne sú výrazne drahšie ako u nás. To len tak na okraj. Veľa nepivných vecí sa do článkov nedostalo, napríklad doprava, architektúra, alebo také raňajky v Berlíne, ale to sú úplne iné príbehy. A či sa vrátim? Určite áno, rád a niekoľkokrát.

Snímky a text: Imrich Nógell, Beermalade

Prečítajte si aj

Pivné potulky Berlínom: Aj o nahnutom osude výborného podniku