Najväčšia a najstaršia pivná anonymná degustačná súťaž Slovenský pivná korunka je za nami. O jej priebehu aj festivale, ktorý bude tento v piatok a sobotu sme sa pozhovárali s výkonným riaditeľom Slovenského združenia výrobcov piva a sladu Vladimírom Machalíkom.
Ako hodnotíte tohtoročnú Slovenskú pivnú korunku?
Bol to rekordný ročník Slovenskej pivnej korunky (SPK) v počte zapojených pivovarov, počte vzoriek i medzinárodnej účasti v hodnotiacej komisii. A Slovensko čaká už tento piatok a sobotu aj historicky najväčší festival výhradne slovenských pivovarov a slovenských pív. Do súťaže sa zapojilo 39 pivovarov, pričom ten 40 žiaľ nestihol uvariť pivo, tak sa na poslednú chvíľu odhlásil. Veľmi sa tešíme, že slovenské pivovary sú čoraz aktívnejšie. Spätné väzby, ktoré sme získali od zúčastnených pivovarov sú, že majú záujem porovnávať sa s konkurenciou a chcú vedieť, ako ich pivá obstoja. Mali sme 203 vzoriek v 11-tich kategóriách.
Jednu kategóriu ste neotvorili.
Jedine kategóriu filtrovaných tmavých pív sme tento rok neotvorili, pretože bolo prihlásených menej ako štyri vzorky, čo je minimálny počet pre otvorenie kategórie. Naopak, mimoriadne silné zastúpenie mala kategória IPA so 44 vzorkami. Je to dlhodobo najsilnejšia kategória. Prihlásiť do nej bolo možné pivné štýly kategórií BJCP IPA, American IPA, American Pale Ale, NEIPA, West Coast IPA, Session IPA, Rye IPA, Double IPA a Brut IPA. Druhou najsilnejšou kategóriou s 29 vzorkami bola kategória tmavé a polotmavé spodne kvasené pivá. Tá zahŕňala pivné štýly Black IPA, Red IPA, American Amber Ale, Double IPA, Brown IPA – Mild Ale, Brown Ale, Irish Stout, Sweet Stout a Baltic Porter.
A nedá mi nespomenúť, že neustále sa stretávame s prekvapením, že slovenské kyseláče, sour ales, prihlásiť sa mohli pivá pivných štýlov European Sour Ale A – G, Lichtenhainer, American Wild Ale A – D a Catharina Sour, majú vlastnú kategóriu. Ako jeden z ocenených sládkov po vyhlásení výsledkov povedal, že pred pár rokmi by ho ani nenapadlo, že sour ales budú mať na Slovenskej pivnej korunke vlastnú kategóriu. Realita je taká, že je to mimoriadne úspešná kategória. V SPK sa snažíme kopírovať spotrebiteľské trendy a kyseláče na Slovensku nie sú už pár rokov výhradne pivným štýlom letnej sezóny. Varia sa celoročne a sú mimoriadne obľúbené u spotrebiteľov.
V kategórii nefiltrovaných 10-tok nebol udelený bronz, prečo?
SPK je súťaž, ktorá si mimoriadne zakladá na odbornosti. Ak sa hodnotiaca komisia, ktorá je zložená zo špičkových odborníkov v senzorickom hodnotení piva a v tomto roku po prvýkrát so zastúpením z celej V4, zhodne, že v niektorej kategórii je „pódiových“ pív menej ako tri stupne víťazov, my ako organizátor to rešpektujeme. Chceme, aby SPK bola kompasom pre náročných spotrebiteľov. Nechceme udeľovať korunky len preto, aby si každý niečo odniesol. Pivo, ktoré získa ocenenie musí byť naozaj bez akýchkoľvek pivných vád, spĺňať kritériá pivného štýlu a byť potešením pre jazyk, nos i oči spotrebiteľa.
Čo priniesli zahraniční hodnotitelia do súťaže?
V minulom ročníku sme mali dvoch hodnotiteľov z Čiech, tento rok sme sa rozhodli ísť zastúpením celej V4. Mali sme špičkových hodnotiteľov s Česka, Poľska a Maďarska. Aj keď je SPK súťaž čisto slovenských pív, chceme, aby sa na ne pozreli aj zahraniční senzorici. S našim trhom majú menšie skúsenosti a aj pre našich hodnotiteľov je príjemné s nimi hodnotiť a diskutovať. Slovensko je na spoločnom trhu EÚ a chceme, aby naše pivá obstáli aj v zahraničnej konkurencii.
Ako hodnotila porota tohtoročnú kvalitu pív?
Spätné väzby od porotcov boli mimoriadne pozitívne. Kvalita vzoriek bola výrazne vyššia ako v minulom roku a to napriek tomu, že sme stúpli v počte vzoriek. Tešíme sa doslova všetci, pretože naši hodnotitelia, ktorým patrí obrovská vďaka za odbornú prácu na najvyššej úrovni, sú tiež milovníkmi piva. Cieľom nášho združenia je posúvať vpred značku „slovenské pivo“. Slovenské pivovary nie sú v ľahkej pozícii. Veľmi blízko máme mimoriadne silné pivné krajiny. O Čechách s viac ako 500 pivovarmi netreba hovoriť. Poľsko s vyše 300 pivovarmi má silnú základňu a v Maďarsku je remeselná scéna tiež silná.
Našim cieľom je podporovať a posúvať slovenské pivovary, aby aj naše domáce pivá spotrebitelia vnímali a vedeli, že sú kvalitné. A raz boli vyvážané do zahraničia. Renomé českolovenských pív v zahraničí bolo mimoriadne silné za éry socializmu a boli medzi nimi aj slovenské značky. Tak ako v ľadovom hokeji sme si museli vydobyť miesto v A skupine späť, chceme, aby sme boli považovaní aj za špičkovú pivnú krajinu. A ak by niekto prišiel s tým, že Slovensko je vinárska krajina, rád sa s ním o histórii pivovarníctva na Slovensku pozhováram. (smiech)
Ako je to s pivom na Slovensku? Koľko ho je domáceho a z dovozu?
Pivo je z alkoholických nápojov lídrom v domácej spotrebe. Najviac skonzumujeme doma vyprodukovaného piva, čo znamená, že viac ako 55 % domácej spotreby tvorí na Slovensku vyrobené pivo. Pre porovnanie, pri liehovinách, respektíve destilátoch to je niečo vyše 30 % a pri víne dokonca menej ako 10 % domácej produkcie. Slovenskí pivovarníci vedia vyrábať špičkové pivá, spotrebiteľ to však má ťažšie pri orientácii v ponuke. Tu treba jednoznačne povedať, že marketing, najmä medzi remeselnými pivovarmi by bolo potrebné posilniť. Pivo je úžasné v tom, že vie byť lokálne, či regionálne.
Spotrebitelia, či turisti majú záujem pri cestách po krajine spoznávať regionálne špeciality. A každý región má svoje špecifiká, niektoré vyplývajúce dokonca z histórie. Liptov a Spiš boli silné v pšeničných pivách, pretože tam pôsobili Nemci. Záhorie má zasa špičkové kyseláče. Neustále mi chodí po rozume, či to nejak súvisí s ich legendárnou kvasenou kapustou, ktorú majú na svetovej úrovni. Cesta piva je jednoducho v lokálnosti a regionálnosti. Tak ako by ste si nešli dať bryndzové halušky na juh Slovenska, ani halászlé by ste nehľadali v Tatrách. Unikátnosť piva, ako najzložitejšie vyrábaného nápoja, je dokonalým lákadlom pre turistov a pre domácich zasa vie byť formou patriotizmu. Sme veľmi radi, že v našich rozhovoroch s pivovarmi po celej krajine cítime, že čoraz viac remeselných pivovarov si to uvedomuje a pracuje na tom.
A čo nealko pivo?
Slovensko je európskym lídrom v konzumácii i výrobe nealko piva a nealko radlerov. Už takmer štvrtina na Slovensku vyrobeného piva je nealko. Radler ako alkoholický pivný nápoj je dokonca u nás synonymom nealkoholického piva. Pre zaujímavosť, v minulom roku sa u nás prestal predávať posledný alko radler. Vždy sa musím zasmiať, keď počúvam historky Slovákov, ktorí si pri ceste z, či do Chorvátska dajú na pumpe radler s tým, že ho vnímajú ako nealko. Pozor na to, treba si vždy pozrieť, či nie je alko, lebo v zahraničí, snáď okrem Česka, väčšinou je.
Zároveň treba povedať, že slovenské nealkoholické pivá a aj tie remeselné, ktorých možno na prekvapenie niektorých spotrebiteľov nie je vôbec málo, sú mimoriadne kvalitné. Vyhrávajú ocenenia aj v zahraničí, dokonca v niektorých prípadoch v kategóriách s alkoholickými pivami. A čo chcem podčiarknuť, na Slovensku si môžete dať nealko, či radler úplne bežne čapovaný. Toto vôbec nie je štandardom vo svete a náš región je v tomto doslova unikátny.
Je to úžasné, pretože nealkoholické pivo je čisto prírodný nápoj, vyrobený fermentáciou z prírodných surovín. Obsahuje množstvo minerálov a zložením je na úrovni iontového nápoja. S jedným veľkým rozdielom. Iontový nápoj nemá s prírodou prakticky nič, je to mix umelých látok. Nealko pivo sa vyrába za pomoci vody, tepla, zo sladu z domáceho sladovníckeho jačmeňa, kvasiniek a prípadne chmeľu. A mnohí športovci to vedia, práve preto po výkonoch nepijú vodu, či umelé iontové nápoje, ale nealko pivo, ktoré doplní organizmu dôležité látky, stratené počas športového výkonu.
Už v tento piatok a sobotu bude festival Slovenskej pivnej korunky. Čo prinesie?
Pôjde o najväčší sviatok slovenských pív a pivovarov z celého Slovenska. Zúčastní sa ho 18 pivovarov, ktoré súťažili v SPK s desiatkami slovenských pív. Podľa našich informácií pôjde o najväčší pivný festival čisto slovenských pív v histórii samostatného Slovenska. Po prvýkrát sa uskutoční v srdci Bratislavy, na Námestí slobody. V takej silnej zostave ešte slovenskí spotrebitelia nemali možnosť ochutnať slovenské pivo a jeho rôznorodosť. Samozrejme, nebude chýbať ani množstvo zaujímavého jedla. A tak ako po minulé roky, návštevníci sa budú môcť tešiť aj na našich perfektných domovaričov. Minulý rok si pre publikum pripravili uhorkové pivo. Čo to bude tento rok, sa nechajme prekvapiť v piatok od 15.00 a v sobotu od 10.00 na bratislavskom Námestí slobody. Všetkých srdečne v mene slovenských pivovarov pozývame.
Link na Festival Slovenskej pivnej korunky
Výsledky 17. ročníka Slovenskej pivnej korunky nájdete na 17. ročník Slovenskej pivnej korunky 2024