Golem: Rok 2018 by mohol byť rokom spolupráce

Bolo to opäť zaujímavé. Máme za sebou pivovarnícky rok 2017 a môžeme bilancovať. Pre niekoho bol prelomový, pre iného stabilizačný. Portál oPive.sk sa rozhodol na prelome rokov uskutočniť tradičnú anketu medzi pivovarníkmi a odborníkmi, ktorí sa pohybujú okolo piva. Dnes odpovedá majiteľka košického pivovaru Golem Beáta Murková.

Aký bol pre vás rok 2017? Čim bol iný ako predchádzajúce?
Rok 2017 bol trošku iný ako tie predošlé. Pivovar Golem dosiahol vek 15 rokov a získal svoj prvý pomyselný občiansky preukaz . Takže celý rok sa niesol v štýle bilancovania, zamyslenia sa, pozastavenia sa … a samozrejme každodennej poctivej práce.

Čo považujete za pivovarskú udalosť uplynulého roka?
Všetko, čo súvisí s malým pivovarníctvom, každá organizovaná akcia a každá príležitosť predstaviť malé pivovary, pivovarníctvo a pivnú rozmanitosť je udalosťou keď nie roka, tak dňa, obdobia, danej chvíle či momentu. Zaujímavé sú každé momenty, keď sa malé pivovary stretnú, degustujú a porovnávajú svoje produkty, diskutujú o pive, o problémoch, ale aj o každodenných drobných radostiach. V Goleme sme radi, že sme zopakovali úspešnú spoluprácu s kočovným pivovarom Corvus a v jesennom období sme spolu uvarili jesenný pumpkin lager.

Na čom by mal pivovarský sektor popracovať, aby sa posúval ďalej?
Možno sa budem opakovať , keď použijem slová, ktoré som použila minulý rok, že priama spolupráca, komunikácia a otvorenosť v pivovarníckom cechu navzájom by prospela nielen každému pivnému subjektu, ale aj všetkým navzájom. Všetci máme svoje problémy aj radosti a určite je milé, keď vám niekto poradí, tam kde má už skúsenosť a zároveň keď sa s vami podelí o radosť, ktorú zdieľa… Skúsme sa navzájom počúvať, skúsme reagovať a odpovedať na každý dobrý nápad a hlavne skúsme ak máme dobré nápady posúvať ich ďalej.

Čo vám urobilo v roku 2017 najväčšiu radosť?
Najväčšia radosť v roku 2017 bolo to, že ho všetci mne blízki či už rodinní príslušníci, ale aj kolegovia z práce prežili celý rok v zdraví a v relatívnej pohode. Že uvarené pivká chutili, že štamgasti nám ostali verní, že pribudli noví …. Tešila som sa, keď sme sa pri príležitosti nášho golemáckeho jubilea stretli, tešilo a teší má každé pozitívne hodnotenie, tešilo ma, keď sa u nás zastavili zákazníci, ktorí o nás čítali v celoslovenskom týždenníku a prišli sa presvedčiť, či to naozaj u nás funguje tak, ako čítali a ich konštatovanie, že skutočnosť je ešte lepšia ako čítali, tak to sú malé príjemné drobnosti, ktoré vždy dobre padnú, potešia a posúvajú nás ďalej.

Aký bude podľa vás rok 2018? Čo bude pre vás najväčšia výzva?
Verím, že to bude rok , ktorý bude rokom ešte užšej spolupráce, vzájomnej pomoci a porozumenia medzi všetkými zainteresovanými v pivnom sektore.

Snímka: Archiv B. M.