V Amerike sa stal hitom. Teraz ho u nás ponúknu pivovary

Staropramen - Hard Seltzer

Na pultoch supermarketov sa v uplynulých dňoch objavil nový alkoholický nápoj, ktorý môže do istej miery súperiť s pivom. Nakoniec, za jeho zrodom stál pivovarník a jeho predaj zväčša zastrešujú pivovary. Nápoj Hard Seltzer má však s pivom len málo spoločného. Niekde je uvádzaný ako „alko sódovka“ či „tvrdá minerálka“. Aktuálne sa objavuje aj v slovenských obchodoch.

Nový hit?

Najprv si vysvetlíme, o aký nápoj ide. Pod pojmom Hard Seltzer  sa ukrýva nápoj vyrobený kvasením trstinového cukru, resp. sladového jačmeňa a minerálnej vody. Má obsah alkoholu na úrovni štyroch až piatich percent a je zväčša ochutený nejakou ovocnou šťavou.

Na trhu v USA sa objavil pred ôsmimi rokmi a dnes sa zaraďuje medzi najviac rastúce alkoholické nápoje za oceánom. Analytici odhadujú, že v roku 2021 vyprodukuje jeho predaj tržby presahujúce 2,5 miliardy dolárov.

Predaj ťahajú hlavne mladí zákazníci, ktorí neprišli na chuť pivu. Pre nich môže byť výhodou aj to, že nápoj má približne o polovice menej kalórií ako zlatistý mok. Portál oPive.sk ešte v marci informoval o tom, že tento nápoj chce vyrábať Plzeňský Prazdroj. Na slovenskom trhu ho však predbehol iný pivovar.

Uspeje alebo pohorí?

Na pultoch slovenských supermarketov sa objavil Hard Seltzer pod názvom Way Moment. Jeho predaj zastrešujú Pivovary Staropramen. Podľa etikety však nie sú jeho producentom. Krajina pôvodu je v tomto prípade Belgicko.

Nápoj je zložený z vody, kvasenej jablkovej šťavy, fruktózového sirupu, kyseliny citrónovej, prírodnej arómy, kyseliny askorbovej a oxidu uhličitého. Aj toto zloženie ukazuje, že nejde o Hard Seltzer podľa pôvodnej receptúry. Výrobca v tomto prípade využil iný výrobný postup. Kvasená jablková šťava sa bežne do Hard Seltzeru nepridáva.

Staropramen pritom na trh uviedol tri ochutené varianty:  Minty Lime Time Sensation, Crazy Berries Sensation a Tropical Crew Sensation. Za plechovku s objemom 0,33 litra pýta predajca zhruba euro.

Hard Seltzer začal vyrábať aj Plzeňský Prazdroj. Na slovenskom trhu sme ho zatiaľ nenašli. Svoj Hard Seltzer už vyvinul aj Heineken. Nápoj s názvom Pure Piraña pivovarnícka skupina testuje v predaji v niektorých európskych krajinách. Na Slovensku zatiaľ nie.

Je otázne, ako sa k novinke postavia zákazníci. Napríklad spomínaný Plzeňský Prazdroj ponúkal cider Kingswood. Jeho predaj však v tichosti stopol kvôli malému záujmu spotrebiteľov. Naopak, slovenský Heineken má v ponuke stále svoj cider. Úspešnosť predaja tohto nápoja nie je známy. Len pripomenieme, že tento nápoj

Prečítajte si aj

Vojna alebo fraška? Cider uvádzajú aj Pivovary Topvar

Snímka: Pivovary Staropramen