Heineken predstavil novinku. Na trh mieri Hurbanovská IPA

Hurbanovská IPA 01

Najväčší slovenský pivovar Heineken Slovensko predstavil novinku. Na trh uvádza pivo s názvom Hurbanovská IPA. Ide o pivo štýlu Session IPA, ktoré bude dostupné jednak v krčmách a podnikoch, ale aj v klasických pollitrových plechovkách.

Pokusy už boli

India Pale Ale je pivný štýl, ktorý u nás zviditeľnili malé pivovary. A fanúšikovia si ho obľúbili, keď dodnes patrí medzi vyhľadávané pivné štýly v ponuke malých pivovarov. Nebolo prekvapením, že do svojej ponuky ho zaradili aj veľké pivovary.

Prelomovým bol v tomto smere krok Heinekenu pred takmer šiestimi rokmi. V októbri 2016 totiž pivovar z Hurbanova uviedol do krčiem a podnikov pivo s názvom Zlatý Bažant IPA. Išlo o kúsok, ktorý mal obsah alkoholu na úrovni siedmich percent. Priaznivej odozvy sa však táto nedočkala. Bola výrazne sladová a na tento štýl len malo horkastá.

Možno aj  negatívne prijatie spôsobilo to, že na ďalšiu „ipu“ z Hurbanova sme museli čakať takmer tri roky. Na jar 2019 predstavil pivovar trojicu pív v rámci série Hurban Legend. Medzi nimi bolo aj pivo s názvom  Hurban Legend IPA.

Hurbanovská IPA 02

Pivo malo obsah alkoholu na úrovni 6,5 percenta a na rozdiel od prvej verzie sa predávalo aj v tretinkových fľašiach v obchodoch. Oproti prvej verzii to bolo zlepšenie, pivu však chýbala ľahkosť aj viac ovocnosti. Pre fanúšikov tohto štýlu bola málo odvážna, pre neskúsených pivárov zase drahá a ťažšie piteľná.

Vyjde to teraz?

Heineken po troch rokoch prichádza s treťou verziou „ipy“. Aj keď hneď na začiatku treba povedať, že tentokrát ide o štýl Session IPA. Pre doplnenie, ide o „odľahčenú“ verziu štýlu IPA s nižším obsahom alkoholu. Pivo s názvom Hurbanovská IPA má obsah alkoholu na úrovni 4,1 percenta. Horkosť sa pohybuje na úrovni 36 EBU.

Hurbanovská IPA 03

„Je vrchne kvasené, nefiltrované za studená chmelené pivo s výborným profilom. Ľahké až stredne plné telo s výraznou horkosťou a suchou koncovkou dotvára skvelý chuťový zážitok,“ predstavuje pivovar svoju novinku.

Pri jeho výrobe boli použité chmele Citra a Kazbek. Pivo bude dostupné v čapovanej verzii, ale aj v pollitrových plechovkách. Jeho predaj sa začne v týchto dňoch a postupne by mal byť dostupný vo maloobchodných sieťach.

Práve toto pivo môže cieliť na širšiu skupinu pivárov, keďže je výrazne ľahšie a bude dostupné aj v klasických plechovkách, čo môže prilákať aj pivárov, ktorý tento štýl ešte nepili.

Prečítajte si aj

Ležiak, IPA či Stout? Ako dobre poznáte pivné štýly