Pivovar Hellstork má problém. Musí meniť meno

Hellstork, 1. apríl, Myjava

Slovenskému trhu s remeselným pivom hrozí škandál medzinárodných rozmerov. Vážne problémy rieši pivovar Hellstork. Producent remeselného piva je v centre pozornosti hneď dvoch štátnych inštitúcií. Výsledkom nemusia byť len pokuty, ale aj zmena názvu časti portfólia i samotného pivovaru.

Podnety na úrady

Čo sa deje? Portál oPive.sk má k dispozícií úradné spisy, na základe ktorých začali voči myjavskému pivovaru správne konanie. Týka sa dvoch prípadov. Prvý začal Jazykovedný ústav Ľubovíta Šťúra, ktorý konal na podnet OZ Priatelia svitu Mojžišovej rodiny. Na ústav sa obrátili so sťažnosťou, opierajúc sa o uplatňovanie Zákona č. 86/1991 Z. z. o označovaní výrobkov, služieb a produktov duševného vlastníctva. Paragraf 18 hovorí o tom, že „žiaden produkt by nemal pripomínať negatívne postavy“.

„Ich pivá Ancikrist a Samael priamo oslavujú Satana a nabádajú k tomu aj ich konzumentov. Je dôvodné podozrenie, že k rozširovaniu ich produktov prispievajú negatívnou energiou,“ píše sa v úradných dokumentoch. Na základe toho zasadal ústav a začal správne konanie. Pivovaru hrozí pokuta 666 eur a nutnosť premenovať obe spomenuté pivá.

Reálne však hrozí, že Hellstork bude musieť meniť aj meno samotného pivovaru. Rovnaké združenie totiž poslalo podnet aj ministerstvu pôdohospodárstva. Odvoláva sa na nový zákon, ktorý nesie názov Zviera nie je vec. Ten vstúpil do platnosti 1. apríla vo všetkých štátoch Európskej únie a zakazuje znevažovanie mena zvieraťa v názve firmy. „Pivovar hrubo uráža všetkých bocianov a znevažuje ich ako symbol zvieraťa, ktoré nosí deti,“ písalo v námietke OZ Priatelia svitu Mojžišovej rodiny.

Panika v Myjave

Portál oPive.sk má informácie, že komisia už rozhodla. A Hellstork bude musieť meniť meno. Predbežné opatrenie už obdržali aj pivovarníci, ktorí pripravujú na Myjave pivovar s ročnou kapacitou na úrovni 666-tisíc hektolitrov piva. A v prvom momente zavládla v producentovi piva panika.

Aj z tohto dôvodu nenavaril Hellstork tradičnú várku zeleného piva a reálne hrozí, že sa nezúčastní Salónu piva. Nestihne totiž vymyslieť nový názov a vytlačiť etikety, tričká a podpivníky pre zberateľov. „Bez toho na Salón určite nepôjdu. Nechcú ich jednoducho sklamať,“ povedal nám dobre informovaný zdroj. Už teraz vieme povedať, že sa neuskutoční ani spolupráca s hurbanovským Heinekenom. Práve s ním mali variť svetový unikát, prvé za studena varené pivo Kelt Zima nikdy nekončí.

Pivovarníci sa odmietli k aktuálnym udalostiam vyjadriť. Dano a Peter majú údajne „tichú domácnosť“ a nevedia sa zhodnúť na novom mene pivovaru. Podarilo sa nám dostať k verziám mien, ktoré by mohol niesť ich pivovar. Uvádzame ich v ankete s tým, že aj váš môže pomôcť a vyriešiť neprehľadnú informáciu na Myjave.

Ako by sa po novom mal volať pivovar Hellstork?

View Results

Loading ... Loading ...

Dramatickú situáciu v Myjave budeme naďalej sledovať. Do terénu vysielame nášho redaktora, ktorý bude aféru pokrývať. Podľa našich informácií sa na mieste majú objaviť aj medzinárodné média z celého sveta.

😀 Tento text vznikol ako prvoaprílový žart 😀

Zdroj: Pozrite si dátum vydania tohto článku. Koláž: snímky Hellstork a Pixabay/TheDigitalArtist