Heslo nového pivovaru: Vypi pivo, zachrániš nosorožca

zoo, zoologická záhrada, pivo, pivovar Safari

Pivovary vznikajú na rôznych miestach. Niekedy sú samotnou atrakciou, ktorá má prilákať zákazníkov, niekedy len znásobujú atraktivitu určitej destinácie. Do druhej skupiny môžeme zaradiť aj nový pivovar, ktorý nesie názov Safari. Otvorili ho v Safari Parku Dvůr Králové a pri pití tamojšieho piva môžete mať dobrý pocit. Každým jedným pivom totiž zachraňujete nosorožcov.

Rozšírenie ponuky

Dvůr Králové nad Labem je malé české mesto, ktoré sa môže pochváliť zoologickou záhradou. Práve v nej vznikol nový pivovar. Cesta k jeho založeniu bola viac-menej logická a vyplynula z tamojšej ponuky i veľkom dopyte po domácom pive.

„V roku 2016 vznikol nápad rekonštruovať Restaurant Lemur a zvýšiť podnik o jedno poschodie. V rámci nových priestorov zostalo miesto aj na pivovar,“ začína rozprávanie pre portál oPive.sk Igor Mašín, konateľ spoločnosti Safari Gastro.

Ten jedným dychom dodáva, že pivovar zapadal do ich koncepcie. „Je to pokračovanie trendu „naše domáce“, keď chceme maximum sortimentu vyrábať priamo u nás v Safari parku,“ vysvetľuje konateľ spoločnosti a majiteľ pivovaru. Stavebné práce začali v septembri minulého roka a pivovar bol hotový v máji. Jeho otvorenie naplánovali na september.

Kapacita pivovaru je 1 200 hektolitrov piva za rok. V ponuke je pätica pív: White Rhino Beer (Biely nosorožec), Black Rhino Beer (Čierny nosorožec), Safari Beer (Pšeničné), Kili Beer (IPA) alebo African Queen Beer.

Suroviny z Afriky

„Každé z pív je originál a o správny postup výroby sa stará priamo náš sládok. Špeciálnymi prísadami niektorých druhov je chmeľ dovezený až z Juhoafrickej republiky alebo Fair Trade káva vypestovaná v Keni,“ opisuje autor nápadu.

Pivo neponúkajú len v reštaurácii, ale plnia ho aj do litrových PET fliaš či darčekového boxu piatich sklenených fliaš. A aké ciele má pivovar do budúcna? „Predovšetkým uspokojiť týmto sortimentom našich návštevníkov a hostí Safari park rezortu, tj. hotela a kempu. Navariť a predať čo najviac piva, aby sa vygenerovalo čo najviac peňazí na chov nosorožcov,“ konštatuje Igor Mašín.

Práve posledná veta je pritom dôležitá. Z každého piva prispievajú návštevníci korunou na chov nosorožcov a ich ochranu vo voľnej prírode. Čiastka bude vyčíslená vždy k dňu nosorožcov. Pitím piva v tomto pivovare tak zákazníci aktívne bojujú za ochranu nosorožcov.

Snímky: Safari Parku Dvůr Králové