Holandské vzývanie ruského mystika (Rasputin)

Rasputin, De Molen, Stout, Imperial Stout

Dobré meno holandskému pivovarníctvu robí viacero pivovarov. Medzi nich môžeme zaradiť pivovar De Molen. Producenta zlatistého moku založili ešte v roku 2004 a za ten čas stihol rozšíriť kapacitu na úroveň 25-tisíc hektolitrov piva ročne. A nepredáva ho len na domácom trhu. Jeho pivo nájdete aj na slovenskom trhu. My si dnes ochutnáme pivo s názvom Rasputin. Ide o pivo navarené v štýle Imperial Stout. Jeho názov je venovaný ruskému mystikovi Rasputinovi, ktorý sa svojimi schopnosťami dopracoval až na cársky dvor.

Názov piva: Rasputin

Pivovar: Brouwerij De Molen

Druh piva: Imperial Stout

Krajina: Holandsko

Stupňovitosť: 23°

Obsah alkoholu: 10,4%

Zloženie: Voda, jačmenný slad, chmeľ, kvasinky.

Cena: Za tretinkovú plechovku sme zaplatili necelé štyri eurá.

Farba: Čierna s bordovým odleskom.

Pena: Vysoká, hutná, smotanová. Len pomaly padala a pekne krúžkovala pohár.

Vôňa: Kombinácia kávy, karamelu, keksíkov, sušených sliviek i hrozienok. Jemne sa k slovu hlási aj alkohol.

Chuť: Sladový základ je výrazný, telo plné, keď v ňom dominuje káva. Okrem nej nájdete tmavú čokoládu, karamelové keksíky, pripečenú hrianku i sušené slivky. Horkosť na konci je výrazná a jej doznievanie cítite ešte niekoľko sekúnd po dopití.

8.5/10

Zhrnutie

Tak toto je poriadne „našľapaný“ Stout. Je hutný, mnohorozmerný a výrazne horkastý. Najmä v tele piva nájdete od kávy, cez karamel, pripálenej hrianky, čokolády až po sušené ovocie. Oproti iným Imperial Stoutom je pivo surovejšie, výrazne horkejšie a v globále divokejšie. Alkohol cítite, bije sa však s horkastým dojazdom a tak sa stráca. Pivo je to exkluzívne a zapadá do kategórie pivný zážitok. Za nás 8,5 bodu.

Sending
Hodnotenie čitateľov
6.75/10 (4 hodnotení)