Pivovarnícky sektor má za sebou ďalší rok. Opäť bol pestrý na udalosti aj zmeny trendov. Pribúdajú nielen pivovary, ale najmä podniky, ktoré čapujú remeselné pivo. Nové pivné štýly začínajú na trh uvádzať aj nadnárodní hráči. Ako sa na rok 2018 pozerajú pivovarníci a ľudia, ktorí sa pohybujú okolo piva? Portál oPive.sk sa opäť rozhodol zorganizovať veľkú anketu. Dnes odpovedajú Tomáš Pivarči a Stanislav Šipkovský z pivovaru Huncút.
Ako hodnotíte rok 2018 z pohľadu pivovarníka? Čo všetko sa zmenilo oproti minulosti?
Z nášho pohľadu malého remeselného pivovaru hodnotíme rok 2018 ako úspešný. Neustále pracujeme na našej vízii a poslaní čo je pre nás kľúčové. Dokúpili sme časť technológie, pracujeme na čo najväčšej ekologizácii nášho pivovaru a zúčastnili sme sa počas roka viacerých akcií (ako napr. Otváranie Bánoša v Banskej Bystrici, DOD rodinného vinárstva Vinojek J. Knápek v Rykynčiciach, Deň obce Tomášovce, Milý malý trh v Súdovciach, Pivný festival na Námestí SNP v Banskej Bystrici, PechaKucha v Hideparku v Nitre, preteky Andrejcová Vertikal a Sherpa rallye).
Začali sme spolupracovať s Pivným expresom, ktorý umožnil to, že naše pivo sa dostalo aj do dvoch bratislavských podnikov. Počas leta sme v spolupráci s Filmovým klubom Lučenec zorganizovali niekoľko premietaní u nás v pivovare.
Dôležité pre nás je to, že sme si získali dôveru ľudí v Banskobystrickom kraji, ktorí pravidelne chodia do podnikov na Huncúta a pravidelne ho tiež dovážame aj do Bystrickej pivotéky, ktorá umožňuje ľudom mať naše pivo aj v pohodlí domova t.j. vo fľaškách. Počas niekoľkých rokov sme spolupracovali so Strednou odbornou školou Pod Bánošom v Banskej Bystrici. Naša snaha bola „zhmotnená“ v roku 2017, kedy sa nám podarilo otvoriť študijný odbor biochemik – výroby piva a sladu. Boli sme potešení, keď sa nám tento rok ozval jeden z prvých študentov tohto odboru, ktorý mal záujem o prax v našom pivovare. Sme na to veľmi hrdí.
Za najväčší úspech minulého roka považujeme pretrvávajúcu spoluprácu s Turistickou útulňou Andrejcová, pre ktorú vyrábame jedinečný pivný endemit „Tetrov 11°“.
Celkovo nás nesmierne teší a motivuje pozitívna spätná väzba od ľudí, ktorí si Huncúta vychutnávajú na rôznych miestach na Slovensku. Takáto odozva je pre nás potrebná, pretože v pivovare trávime nespočetne veľa času a investujeme doň množstvo našej energie.
Čo by ste označili za pivovarnícku udalosť roka?
Pre nás je každá akcia na ktorej čapujeme pivo udalosťou roka, pretože si užívame podujatia na ktorých môžeme debatovať s ľuďmi o pive všeobecne, o nás a o pive, ktoré poctivo vyrábame. Z celoslovenského hľadiska vnímame ako dvojsečnú zbraň snahu veľkých pivovarov rôznymi formami vstúpiť do sektoru remeselného piva
Čo podľa vás najviac trápi pivovarnícky sektor a aké zmeny na trhu by ste privítali?
Najviac nás trápi komplikovanosť a náročnosť podnikania na Slovensku (celkovo vysoké dane a cena energií, častá nutnosť robiť „Potemkinove opatrenia“, neefektívne nastavenie štátnych elektronických komunikačných systémov, nezmyselná spotrebná daň na pivo, bizarné daňové licencie, mesačné posielanie správ úradom, katastrofálna dopravná infraštruktúra, cena pohonných hmôt a pod.).
V prvom rade by sme uvítali, keby bolo regionálne remeselné pivo dostupné pre širšiu skupinu ľudí. Predstavujeme si to formou zjednodušenia podnikateľského prostredia pre malé pivovary napr. zrušením spotrebnej dane na remeselné pivo, vytvorením podmienok, ktoré umožnia jednoduchšie otvorenie a prevádzku malých regionálnych pivovarov, zrušenie daňových licencií, zníženie odvodov za zamestnancov a zníženie cien energií.
Aké sú vaše plány na rok 2019? Čo bude pre vás najväčšou výzvou?
Aj v ďalšom roku chceme naďalej pracovať s ľuďmi s ktorými si navzájom dôverujeme, chceme zlepšovať kvalitu nášho piva, vzdelávať ľudí a opäť priniesť niečo zaujímavé do nášho regiónu. Veríme, že sa nám úspešne podarí dokončiť ekologickú umývačku sudov, ktorá je úplným prototypom a ak financie dovolia, tak by sme doplnili našu sériu ležiackych tankov. Uvažujeme aj nad možnosťou podania grantu, ktorý by mohol urýchliť rozvoj nášho pivovaru, samozrejme za predpokladu transparentného procesu jeho získania.
Snímka: Pivovar Huncút