Idete do Prahy? Tento podnik stojí za návštevu

Praha, pivný bar, Malý Velký

Keď idete do Prahy a nechcete piť len klasické ležiaky, môže vám pomocť bedeker s názvom Pivní průvodce Prahou. Nájdete tam viac ako 70 lokálov, kde sa dá vypiť okrem klasiky aj dobré remeselné pivo. Keďže času na spoznávanie pražských lokálov som mal málo, zúžil som svoj výber na kapitolu pivné bary a rotujúce pípy. Vybral som si podnik BeerPoint na Vinohradoch, tesne pri stanici metra I.P. Pavlova.

Nové meno

Podnik bol napokon v zastrčenej ulici Mikovcova 4 a skoro som ho nenašiel, lebo už zmenil meno – teraz sa volá Malý/Velký. Navyše je v pivnici, kde sa ide podchodom do dvora, ktorý vyzerá ako slepá ulička. Záchytný bod pre hľadačov je vedľajšia reštaurácia Nota bene.

Do podniku vchádzam tesne po otvorení po štvrtej popoludní. Okrem pár hostí, ktorí sú na záhade vo dvore je tam prázdno. Interiér je moderný, ale vkusný. Drevenné stoly na železných nohách sú vkusne doplnené obrazmi a fotkami na stenách. Nechýbajú ani dve chladiace boxy s pestrým výberom fľašových remeselných pív z celého sveta.

Veľmi skoro odhalím, že čašníčka a barmanka v jednej osobe je Slovenka z Košíc. Tam pracovala v rôznych podnikoch, ktoré čapovali remeselné pivo. Mala preto dobrý prehľad o tejto scéne aj o vlastných pivách.

Zaujímavá ponuka

V čase mojej návštevy v podniku Malý Velký čapovali najmä pivo z domáceho kočovného pivovaru Falkon zo Žatca, ale na pípe mali aj tri zahraničné pivá. Pre milovníkov klasiky podnik ponúkal aj Dalešickú jedenácku.

Štartujem s Idiot IPA od Falkonu. Je to 14-stupňové pivo svetlo zlatistej farby. Mále stojí 49 českých korún (necelé dve eurá). Na širšie centrum Prahy celkom dobrá cena. Cítiť tam výrazne ovocie ako ananás či mango.  Pivo má sviežu výraznú horkosť, čo robí pivo veľmi piteľným. Jediné mínus je, že pena nám skoro opadla.

Pokračujeme ďalším pivom od Falkona – Metropolitan Session IPA. Pivo dvanácka má peknú jantárovú farbu a pena na ňom drží tvar. V chuti cítiť jemne citrusy a nádych karamelu, pivu však dominuje výrazná horkosť chmeľu, tak ako sa na dobrú IPu patrí. Cena je dokonca nižšia ako pri predošlom, za tretinku zaplatíme 43 korún.

Pri výbere maďarskej double IPA s názvom Zentus nás barmanka upozorňuje, že už je dlhšie narazené a radšej by ho už neskúšala. Dobrú radu akceptujem, ale otázka prečo ho majú ešte na pípe aj v nápojovom lístku, ostáva nezodpovedaná.

Kyslasté prekvapenie

Napokon vyskúšame na odporúčanie belgické pivo štýlu Lambic s  názvom Oud Beersel Faro. Čapuje sa len do dvojdecového pohára. Pivo má tmavo jantárovú farbu vonia po ríbezliach a aj chutí trocha ako ríbezlové víno. Od čašníčky sa dozvedám, že je to spontáne kvasené pivo divokými kvasnicami, ktoré kvasia v sude, kde sa pridáva aj ovocie a pivo preto nemá chmeľovú chuť. Kyslastá chuť ma však až tak nepresvedčila. Navyše, cena za dvojdecový experiment je dosť vysoká – 79 korún, čo je viac ako tri eurá. Ale je to pochopiteľné, pivo má na medzinárodnej stránke Ratebeer hodnotenie 96/98.

Celkovo ma pivný bar Malý/Velký príjemne prekvapil širokou ponukou kvalitného remeselného piva či už na pípe alebo aj vo fľašiach. Ako to v pražských či českých krčmách býva, prednosť majú domáce značky craft piva, ale nechýbajú aj „vychytávky“ zo zahraničia. Zlepšil by som propagáciu lokálu z ulice a tiež rozšíril ponuku jedla k pivu. Ukrajinský boršč, hummus či nakladaný camembert sú síce fajn, ale bežný pivár by možno nad ponukou krútil hlavou. Tiež pivná karta, kde sú pivá, ktoré došli vyškrtnuté čiernou fixou nie je dobrá vizitka podniku.

Text a snímky: Jozef Ryník