Diktát gigantov či pivo v plaste. Aj taký je pivný Izrael

Izrael, pivo, izraelské pivo, Hatch, pivovar

Turisti v Jeruzame zvyčajne idú k Múru nárekov či obzerať si historické centrum bohaté na pamiatky. Pivný štamgast stihne aj tieto pamätihodnosti, ale zamieri aj na miestne trhovisko, kde objaví malú krčmičku s pivnými špeciálmi.

Goldstar úraduje

Do Izraela som sa dostal služobne a mal som možnosť spoznať Tel Aviv s jeho biznis centrom s mrakodrapmi, ale aj zabudnuté uličky s historickými domčekmi v arabskom aj európskom štýle.

V jednej takej starej reštaurácii v starom dvore s pavlačovými domami som si dal moje prvé izraelské pivo. Jeho názov som v hebrejčine nerozlúskal. Až neskôr som sa dočítal, že je to najrozšírenejšia miestna značka piva Goldstar, ktoré vyrába najväčší izraelský pivovar Tempo (niečo z jeho produkcie sme už testovali), ktorý ovláda tretinu trhu. Chutilo ako bežný ležiak, hoci farbou pripomínalo jeho polotmavú verziu.

Goldstar, pivo, izraelské pivo, Izrael

Príjemnejší pivný zážitok ponúkol Izrael na druhý deň v historickom Jeruzaleme. Okrem krajších budov som zablúdil na miestne trhovisko. Tam ma očarila pestrosť chutí a vôni jedla zo židovskej, arabskej aj kresťanskej kuchyne, ale aj pitia. Po chvíli som si všimol malú krčmičku či skôr bistro s názvom Hatch. Tá má lákala vtipným nápisom „Micro brewery, Macro eatery“, čiže malý pivovar a veľká jedáleň.

Podnik nebol vôbec veľký, takže tá veľkosť jedla bola zrejme myslená na jeho kvalitu. Odhadujem to aj podľa toho,že tam sedeli väčšinou domáci štangasti s jarmulkami a bielymi košeľami a charakteristickými dlhými pramienkami vlasov pri ušiach.

Izrael a pivo v plaste

Pivná karta sľubovala európsky výber. Našiel som tam nemecké pšeničné pivo, anglický bitter či ale, a napokon aj IPA. Vyskúšal som pivo s názvom London Calling, čo bol anglický Bitter. Chutný, ale nič výnimočné.

Navyše ma sklamalo, že mi pivo načapovali do plastového pohára. Nevšimol som si či majú vôbec sklenené poháre, ale aspoň opýtať sa ma mohli, či to chcem do skla. Cena piva v objeme 0,4 litra za skoro deväť eur by si zaslúžila, aby bolo podávané v skle. Podnik ponúkal aj sendviče, klobásy a dokonca aj koktaily.

Goldstar, pivo, izraelské pivo, Izrael

Pri ďalších potulkách rozľahlým trhoviskom som natrafil aj na ďalší výčap, čo bol skôr len stánok s výčapným zariadením. Okrem Heinekenu ponúkali na pípe aj belgické pivo Liefmans, čo potvrdilo môj predpoklad, že aj v Izraeli majú silné postavenie veľké pivovarnícke giganty.

Tretie pivo na pípe bolo pivo s hebrejským názvom a zlatou hviezdou čiže opäť Goldstar a opäť do plastu, ale už za prijateľnejšiu cenu 20 šekelov čo je niečo cez päť eur.

Izrael ponúka aj pivné špeciály, ale tie treba hľadať v špecializovaných pivotékach alebo lokálnych baroch, kde sa bežný turista počas krátkej návštevy nedostane, ak nemá dobrého lokálneho sprievodcu. Ak do nejakého zablúdite pýtajte si pivo z pivovarov Malka alebo Alexander, ktoré pravdepodobne potešia aj fanúšikov remeselného piva.

Prečítajte si aj

Cestujete? 35 krajín, 35 najobľúbenejších pív sveta

Text a snímky: Jozef Ryník