Od Čechov by sa Slováci mali učiť ako variť pivo, ale aj ako ho predávať. Svetlým príkladom ako zvládnuť opravu historickej budovy, vybudovať tam reštauračný pivovar a predávať kvalitné pivo a nielen to ukazuje Teplický pivovar Monopol.
Na severozápadné Čechy bežne Slovák nezablúdi, lebo si myslí, že sa tam ťaží iba uhlie a nič zaujímave tam nie je. Robí chybu. Sú tam aj pekné historické mestá a dokonca aj pekná príroda. My sme cielene navštívili mestečko Duchcov, kde dožil svoje posledné roky známy zvodca Giacomo Casanova.
Hneď vedľa tohto mestečka je kúpeľné mesto Teplice. Po krátkom surfovaní na internete sme tam objavili pivovar. Obrázky na nete vyzerali sľubne, tak sme sa išli presvedčiť ako tam čapujú v realite.
Z kabaretu pivovar Monopol
Už budova pivovaru vyzerá majestátne. Je to veľký historický dom a zvonku vyzerá ako nejaký luxusný hotel. V realite tam aj hotel a okrem neho aj kaviareň, reštaurácia aj pivovar.
Podchodom popri kaviarni a vstupe do ubytovacej časti sa človek dostane do zadnej časti budovy a ostane opäť ohúrený veľkorysým priestorom reštauračného pivovaru. V budove totiž v minulosti bol aj kabaret, takže veľká členitá miestnosť má vysoké stropy a hore sú aj galérie, kde kedysi sedeli diváci.
Teraz sú tam pivní štamgasti. V príjemne vyzerajúcom secesnom interiéri je nábytok, ktorý pripomína staré časy ako napríklad tonetky. Na medziposchodí nechýbajú aj typické medené varne. Ako pivného štamgasta ma ruší len sklenený pult so zákuskami v strede miestnosti. Keďže v pivovare je aj reštaurácia, tak je to pochopiteľné.
Stávka na ležiaky
Ponuka pív je síce tradičnejšia, keďže prevažujú ležiaky, ale nájde sa tam aj Ale či Porter. Ideme skúsiť všetko čo je v ponuke, keďže pivná karta obsahuje aj degustačný set za 69 korún (2,8 eur).
Na stole pristane na vkusnej drevenej tácke šesť pivných vzoriek. Pravdu povediac, ležiaky od svetlého cez polotmavý až po viedenský sa nám zlievajú do jednej chute. Výraznejší a horkejší je len 14% Ale.
Príjemne nás prekvapí aj pšeničná jedenácka, ktorá je osviežujúca. Višňový ležiak je viac sirupový ako pivný, takže to je skôr voľba pre milovníkov radlerov. Pivá sú nepasterizované a nefiltrované a ich cena je v prepočte od 1,7 do dvoch eur. Sú remeselne dobre zvládnuté, ale pivní gurmáni by chceli možno niečo extra. Kto by chcel experimentovať podnik ponúka aj pivné kokteily ako napríklad pivné mojito.
Detailný merchandising
V pivovare Monopol sa dá aj dobre najesť. Okrem pivných pochutiek (napríklad pivné praclíky) tu nájdete aj tradičnú českú kuchyňu. Objednávame si grilované krídelka s coleslaw šalátom a hovädziu pečeň so žemľovými knedlíkmi so šípkovou omáčkou. Mäso sa rozpadáva na jazyku a omáčka je vynikajúca. Ak by tak varili vo všetkých reštauračných pivovaroch, tak by tam chodili aj iní ako gurmáni.
Najviac nás v tomto pivovare zaujme do detailu prepracovaný koncept značky aj predaja sprievodných pivných suvenírov. Pivo vám načapujú do značkového pohára, na stole sú pivné noviny s rozhovorom s majiteľkou pivovaru, kde opisuje príbeh vzniku a opravy budovy kde pivovar sídli.
Na jednej stene pri východe je veľká výkladná skriňa, kde je veľa pivných suvenírov od klasických krígľov, cez podšálky, podpivníky až po tričko, šiltovku a dokonca aj cestovnú zubnú kefku, samozrejme s logom pivovaru Monopol. Pekne majú spravenú aj internetovú stránku.
Prečítajte si aj
Text a snímky: Jozef Ryník