Ikkona Brewery: Chystám sa variť pre zahraničie

Pestrý, turbulentný, ale aj prelomový. Aj takto môžeme nazerať na rok 2015 z pohľadu pivovarníkov. Portál oPive.sk sa rozhodol na prelome rokov uskutočniť veľkú anketu medzi pivovarníkmi a odborníkmi, ktorí sa pohybujú okolo piva. Dnes odpovedá Katarína Kovácsová z kočovného pivovaru Ikkona Brewery.

Ikkona Brewery Katarina

Ako hodnotíte rok 2015 z pohľadu pivovarníka?
Pre náš lietajúci pivovar bol rok 2015 veľmi zaujímavý. Uvarili sme niekoľko skvelých pív, ktoré sa nestali len jednorázovkami, ale budeme ich variť dlhodobejšie, lebo si získali mnoho fanúšikov. Keďže som sa stala pivovarníčkou vo vlastnom podniku už na 100%, mám viac času sa mu venovať, preto sa nám darilo napredovať tak veľmi rýchlo dopredu. Urobili sme zopár väčších investícií, preto verím, že nás to posunie dopredu a bližšie k zákazníkom.

Čo bolo pre vás udalosťou roka?
Určite by som ako udalosť roka pomenovala ocenenie, ktoré som získala v Prahe za Talent roka 2015. Bola to pre mňa neskutočná pocta a zároveň sa začínajú prejavovať výsledky tvrdej a poctivej práce, ktorú so svojím tímom robíme.

Aké problémy najviac trápia sektor?
Pivovarský sektor má síce stále nedostatok sládkov, ale myslím, že sa to oproti minulému roku zlepšilo, aj vďaka programu na získanie živnosti pivovarník/sladovník, ktorý som absolvovala aj ja. Inak si myslím, že sa sektor pekne vyvíja, máme čím ďalej tým viac remeselných podnikov, viac záujmu o remeselné pivo a viac ľudí, ktorý sa venujú práce s pivom.

Čo vám urobilo za rok 2015 najväčšiu radosť ?
Najväčšiu radosť mi urobila výborná pivná sezónna. Tento rok bolo veľa pekných a teplých dní, preto sa pivo pilo naozaj prúdom. Oproti minulému roku máme výrazný nárast v predaji piva a to ma teší asi najviac.

Aký bude podľa vás rok 2016? Čo bude pre vás najväčšou výzvou?
Keďže rok 2015 bol vydarený, verím, že v roku 2016 oslovíme ešte väčšie publikum. Výzvou pre mňa rozhodne bude varenie nových pivných špeciálov, lebo sa chystám variť do zahraničia a nebudú to len okolité krajiny okolo Slovenska, takže na to sa veľmi teším. Taktiež by som chcela viac preraziť s naším pivom do zahraničia, vidím tam veľký potenciál.

Snímka: archív K.K.