Na Slovensku vznikne megapivovar. Bude patriť medzi najväčšie v Európe

Pivovar AI

Na slovenskom pivovarníckom trhu sa chystá najväčšia udalosť za posledné storočie. Na pivovarnícky trh totiž vstupuje nový pivný hráč. Variť pivo chcú vodárne. Oproti konkurencii sa odlíšia distribúciou. „Bude to svetový unikát, ktorý nikde inde nenájdete,“ naznačuje vedenie podniku. Pivovar sa zaradí nielen medzi najväčšie v Európe, ale aj na svete.

Vo veľkom

Portál oPive.sk sa dostal k utajovaným dokumentom, ktoré odhaľujú plánované investičné aktivity spoločnosti Východo-západoslovenské vodárenské podniky SSR. Tie hovoria o tom, že spoločnosť chce investovať pol miliardy eur do vzniku pivovaru.

Tento článok nevychádza z reálnych faktov, vznikol ako prvoaprílový žart.

Generálny riaditeľ podniku Gejza Sifón pre náš portál odhaľuje pivovarnícke plány. „Mali sme voľný kapitál a hľadali sme možnosti na trhu. Keďže máme vody dosť a vieme ju kvalitne upravovať, rozhodli sme sa, že to využijeme pre varenie piva,“ vysvetľuje riaditeľ.

Plánom je vytvoriť tri veľké varne na západnom, strednom a východnom Slovensku. Kým väčšina pivovarov rieši zložitú distribúciu, vodári chcú použiť svetový unikát. „Pivo by sme chceli distribuovať do domácnosti cez vodovodné potrubie. Bude tak dostupnú pre každého,“ hovorí Gejza Sifón.

Prešpekulovaný systém

Ten vysvetľuje, že majú vymyslený systém toho, ako to bude prebiehať. „Keďže chceme variť to, o čo bude záujem, vyberať budú zákazníci. Na našej stránke zorganizujeme anketu a podľa jej výsledku navaríme pivo a pustíme ho do kohútikov,“ vysvetľuje riaditeľ.

Zaujímavosťou je to, že do domácnosti nepotečie len jedno pivo. „Distribúcia piva bude prebiehať každý piatok večer od 19:00 do 22:00. Systém bude nastavený tak, že si doma otočíte kohútik s teplou vodou, potečie vám jedno pivo, ak pustíte kohútika so studenou vodou, potečie iné. Z teplej môže tiecť napríklad ležiak, zo studenej trebárs kyseláč,“ vysvetľuje riaditeľ.

Pivovar vodárne

Ten hovorí, že moderné technológie umožnia distribuovať viacero pív. „Bude to spravené tak, že iné pivá vám potečú v kuchyni, iné na toalete či kúpeľni. Výhodu budú mať samozrejme domácnosti, ktoré majú viac umývadiel,“ vysvetľuje.

Aj ďalšie plány

Nový pivovar na trh vstúpiť už v lete a priamo priznáva, že prvé mesiace chce dotovať ceny. Za mesačný poplatok 10 eur si bude môcť zákazník načapovať toľko piva, koľko chce.

Tieto informácie vyrušujú pivovarníkov, ale aj majiteľov podnikov. „Ak sa toto spustí, bude to koniec tradičného pivovarníctva na Slovensku. V priebehu pár týždňoch skrachuje prevažná väčšina pivovarov ale aj podnikov,“ uviedol pre portál oPive.sk jeden z pivovarníkov, ktorý si neželá byť menovaný.

Gejza Sifón však upokojuje vášne a hovorí, že zamestnajú každého pivovarníka, ktorý bude mať o to záujem. Pri pive pritom vodárne nechcú končiť. Takýmto spôsobom by chceli do domácnosti dopravovať aj jedlo.

„Už sme to testovali a ide to. Z jedného kohútika by sme do domácnosti dopravovali napríklad sviečkovú, z druhého mäso a knedlík. Skúšali sme aj napríklad bryndzové halušky a boli lepšie ako na slovenských salašoch,“ hovorí Gejza Sifón. Ten prezradil, že tieto aktivity bude zastrešovať ich akciovka Prvý Apríl Žije s.r.o.

Prečítajte si aj

Pivná smotánka. Otestujte sa, čo viete o osobnostiach spojených s pivom

Snímky  od Julius H. z Pixabay a Bring AI.