Ikkona Brewery: Rok 2015 bude pre pivovarníctvo skvelý

Ťažký, prelomový, ale aj pozitívny. Rok 2014 priniesol pre pivovarníkov mnoho momentov. V novoročnej ankete sa pozeráme na najdôležitejšie okamihy roka. Dnes odpovedá Katarína Kovácsová z kočovného pivovaru Ikkona Brewery.

Ikkona Brewery Katarina

Ako hodnotíte rok 2014 z pohľadu pivovarníka?

Rok 2014 bol začiatkom toho, čo ideme robiť, a to je variť pivo. Môžem tento rok hodnotiť len pozitívne, keďže sme sa dostali do povedomia v baroch, ktoré ponúkajú pivnú kultúru a pivnú rôznorodosť.

Čo bolo pre Vás pivovarníckou udalosťou roka?

Udalosťou roka 2014 pre mňa určite bola účasť piva Ikkona na BrauBeviale na stánku nášho partnera sladovne The Swaen, od ktorého dováža pivovar Ikkona svoje slady.

Aké problémy najviac trápia sektor?

Najviac asi trápi sektor to, že sa vytvárajú nové a nové pivovary na Slovensku, pre ktoré nie je dosť zaškoleného personálu. Predsa len žiadnu školu na výučbu sládkov nemáme. Našťastie Asociácia malých nezávislých pivovarov iniciovala kurz pivovarníctvo – sladovníctvo v Nitre, na základe ktorého sa bude dať získať odborná spôsobilosť pre živnosť.

Čo vám urobilo za rok 2014 najväčšiu radosť ?

Najviac za tento rok som sa potešila spolupráci pri výrobe piva White Swan. Stretli sme sa pri výrobe hneď traja (ja, Maroš Hajduk z Padre Craft a Zsolt Kosztolányi – Baji z Budapešti) a navyše sme po prvýkrát varili z holandských sladov The Swaen. Bolo to super. Veľmi ma potešil záujem o toto pivo.

Aký bude podľa vás rok 2015? Čo bude pre vás najväčšou výzvou?

Rok 2015 bude veľmi zaujímavý, už sa naňho teším. Ja osobne plánujem uviesť zopár nových špeciálov na trh. Dopredu sa ťažko analyzuje, že čo bude alebo nebude, ale verím, že to bude skvelý rok pre pivovarníctvo.