Švédsko a Dánsko? Pivo tu kúpite aj za dve eurá

Na pive je krásne to, že s ním viete spoznávať celý svet. Čitateľ Adrik navštívil severské štáty a pripravil zaujímavú pivnú reportáž o pivách vo Švédsku a Dánsku.

Dobré pivo majú samozrejme aj v Škandinávii. Ochutnali sme zopár kúskov v Dánsku a Švédsku, ktoré by sa dali rozdeliť do troch kategórii:

Pivá dostupné v bežných supermarketoch

V každom dánskom obchodnom reťazci (Netto, Fakta, Irma) sa dá nájsť okrem priesvitných a vodových „euroštankách“, ktoré mimochodom Dáni pijú na hektolitre, aj zopár „špeciálov“. V drvivej väčšine ide o produkciu veľkých pivovarov, ale aj tu niekedy vystrelí i motyka. Štýlovo prevládajú najmä ejly (hlavne strong a brown ale) a stouty, ale nájde sa aj nejaká IPA alebo weizen. Ceny od 15 až do 20 dánskych korún (čo je od 2 do 3 eur) za pollitrovú fľašu.

Vestfyen Willemoes Ale od Bryggeriet Vestfyen
English strong ale s obsahom 5.7 % alkoholu. Výrazne nasladlá chuť, ktorá je zapríčinená zložením piva, do ktorého sa pridáva sladké drievko a hnedý cukor, aby sa pomohlo k vyšším voltom. Typický predstaviteľ silného ale z komerčnej produkcie.

AZ Ale No.16 od Refsvindinge Bryggeri
Tento kúsok je už z mikro pivovaru, ktorý vyskúšal nejeden štýl. Voltáž 5,7 % a ide o brown ale. Väčšia piteľnosť ako u predchádzajúceho kolegu. Je sviežejšie a ovocnejšie, ale stále tomu niečo chýba, a tak chuťovo padá do masovejšej produkcie.

Svaneke Mørk Guld od Svaneke Bryghus
Hnedé pivo (tiež 5,7 % alkoholu) so silnou horkou chuťou. Dosť v ňom cítiť karamel. Dá sa na to zvyknúť, ale stráviť s ním celý večer by som nechcel. Na etikete je v zátvorke popis slow beer, nech to znamená čokoľvek.

Økologisk Christiania Thy Pilsner
Miestne pivo, ktoré zahasí smäd pri prechádzke alebo nákupoch v Christiánii. Ide o obyčajný ležiak s obsahom alkoholu 4,6 %. Tentoraz bol v lepšej kondícii ako naposledy. Menej železitá a viac chmeľovejšia chuť. Ideálne dať si jedno na podporu tohto nevšedného miesta a ísť ďalej.

Harboe P for Pale Ale od Harboes Bryggeri
Niekoho napadlo vyrábať ejl vo veľkom, dávať ho do tretinkových plechoviek a predávať ho za cenu euroležiakov (4 DKK = necelých 60 centov). A výsledok? To čo je vo vnútri má s ejlom spoločný akurát nápis na plechovke. Čerstvejší ležiak, ktorý pred riedením na festivaly zavreli do plechoviek. Nuda.

Ørbæk Fionia Nyborg The Bitter End Organic IPA od Ørbæk Bryggeri
Etiketa upozorňovala, že ide o horkú ipu. V skutočnosti priemerná, ničím nevyčnievajúca, ale celkom piteľná ipa. Trochu viac chmeľová a bez žiadnych ovocných chutí. Naozaj priemerný kúsok.

Løgismose Pale Ale od Løgismose
Pomer cena – výkon úplne ok. Voňavé, platonicky ovocné, trošku suché a mierne chmeľové, ale prudko piteľné aj ked ide o pivo z veľkého pivovaru. Ešte viac vyšperkovať a bude z toho nadpriemerné pivo.

Mikkeller bary v Kodani

Len v Kodani ich má tento pivovar 11. Z toho je jedna raňajkáreň, dva sushi bary, jeden lambic (!) bar, a to som do toho ešte nezapočítal bottle shop. Ani v jednom však nečapujú výlučne svoju alebo iba čisto dánsku produkciu. My sme sa zastavili v dvoch z nich – Mikropolis a Mikkeller & friends.

Ak neviete presnú adresu Mikropolisu, tak tento podnik asi ťažko nájdete. Malá pivnička prerobená na útulný bar, ktorá zvonku vyzerá ako nejaké kaderníctvo alebo zmrzlináreň. Na výčape 20 pív + rôzne miešané drinky z nich. Mikkeller & friends je o čosi väčšia niekoľkoizbová pivnica v úplne minimalistickom duchu, až sa tam človek bojí čo i len sadnúť, aby niečo nepolámal. Na čape 40-tka pív. Obsluha na bare ochotne pomôže zorientovať sa v tomto mori piva.

Ceny čapovaných pív sa pohybovali od 35 DKK vyššie za 0,25 l respektíve 0,2 l. Čapovaný Carlsberg alebo Tuborg vás v centre výjde narovnako, takže nie je o čom.

Garden of Eden od To Øl
Kočovný pivovar (samy seba volajú že gypsy brewery) To Øl u nás nie je úplnou neznámou. Garden of Eden je svieži ovocný kyseláč, na ktorého výrobu sa okrem iných používa aj guáva, marhuľa, papája, mango alebo passionfruit. Takto má chutiť a voňať fajné pivko. Úplný luxus!!

Mikkeller Stateside od Mikkeller
Fantázia. Síce v tejto IPE cítiť vysoký obsah alkoholu, ale pije sa rezko. Navyše aromatické chmele a citrusové plody aspoň trošku pocitovo zrážajú chuť alkoholu nadol.

Piping Up For Peace od Amager / Pipeworks
Dánsko – americká kooperácia. Osviežujúca sezónna IPA, ktorej nie je čo vytknúť. Ovocná vôňa aj chuť bez nejakej väčšej horkosti.

Mikropivovary vo Švédsku

Tieto pivá boli zakúpené v pivo/vinotéke v Malme a že bolo z čoho vyberať. Švédi teda tiež vedia variť pivo. Ceny od 18 do 29 švédskych korún za 330 ml fľaše, čo je v prepočte od necelých dvoch po necelé tri eurá, čo za tak šialené štýly nie je vôbec veľa.

Mr. Brown od Funkyland Fermentationists
Chuťovo veľmi zaujímavý tmavohnedý šesťpercentný sour z Malma. Silná kyslá ba až octová chuť, ktorá sa bije s chuťou tmavého ejlu.

New Sweden IPA od Oppigårds
Takto si predstavujem dobrú ipu. Parádna tropická vôňa, silná dochuť, ktorú ale prebíja šťavnaté ovocie a hustá konzistencia. Pivo bolo uvarené z piatich druhov chmeľu, plzeňského sladu, ovsených vločiek a pšeničného sladu. Toto sa vážne podarilo! 

Mohawk Anything Gose od Mohawk Brewing Company
Moje prvé stretnutie s pivným štýlom gose a musím napísať, že som si tento štýl hneď zamiloval. Brutálna kyslá citrónová chuť s jemnou slanosťou na konci. Pri inom štýle by tá soľ asi ovládla celú chuť. Jedinou nevýhodou tohto kúsku je jeho nižší podiel alkoholu – iba 3.8 %. Ináč každý dúšok bol zážitkom.

Dugges Nordic Sour – Black Currant od Dugges Bryggeri
Ďalšie švédske kyslé šialenstvo, tentoraz uvarené z čiernych ríbezlí. Bordovo ružová farba, vrchnák zvnútra až fialový. Pre nás absolútny víťaz v sekcii kyseláč.

South Plains HOW od South Plains Brewing Company
Pre zmenu sme vybrali niečo iné – medovo ovsený wheat a nebola to zlá voľba. Cítiť hlavne ovos a pšenicu, ale i citrusy, med prekvapivo takmer vôbec, aj keď toto pivo má celkom silnú dochuť a nie je také ľahké ako iné pivá tohto štýlu.

Nya Carnegiebryggeriet J.A.C.K od Nya Carnegiebryggeriet
Slabší, ale nie vyslovene zlý kúsok. Ultraľahká sezónna IPA, v ktorej necítiť alkohol, ale záveru dominujú chmele. Skôr taká ľahšia letná APA vhodná na pitie niekde na terase.

Jämtlands Black IPA od Jämtlands Bryggeri
Najhorší kúsok zo všetkých testovaných lahváčov vo Švédsku. Na etikete je popis, že ide o tmavú ipu, ale určite by som toto dielo takto nenazval. Nevyrázná chmeľovo-sladová voda. Taký silnejší ležiak možno aj s prídavkom nejakého sirupu.

Höganäs Miss Behave Beer od Höganäs Bryggeri
Na záver výborná ipa. Doslova a do písmena explózia chutí. 6 % alkoholu ani necítite. Po napití som sa uisťoval, či nejde o nealko ipu (myslené v dobrom). Konzistencia hustého dzúsu. Fajnota!

Autor textu a snímok: Adrik