Po Ilavy sa po dvoch desaťročiach vracia pivovar

Pivovar Ilava

Písal sa rok 2000 a malé mesto Ilava sa po štyroch stáročiach vytráca z pivovarských máp. Ilavský pivovar totiž neprežil neustály pokles výroby. Aj keď sa zdalo, že sa život do tamojšieho pivovaru už nikdy nevráti, opak je však pravdou. Úrady už posudzujú investičný zámer, ktorého cieľom je vrátiť Ilave jej pivovar. „Účelom stavby je demoláciou, následnou novostavbou a rekonštrukciou objektov zrealizovať obnovu výroby piva v regióne, ktoré tu má dlhoročnú tradíciu,“ píše investor v zámere.

Tradícia varenia piva je v Ilave viac než bohatá. Prvá historická zmienka o produkcii zlatistého moku pochádza z roku 1598. V tomto období pritom v Ilave existovala hneď dvojica pivovarov.  Ten úspešnejší existoval na Považí až do znárodnenia v roku 1949. V tom čase už prebiehala výstavba nového, ktorý otvorili svoje brány v roku 1950. A existoval do roku 2000, kedy ho zavreli. Historicky najlepšie čísla zaznamenal v roku 1994, kedy navaril 101-tisíc hektolitrov piva, o šesť rokov neskôr to bola už necelá tretina z tejto kapacity.

Práve do tohto pivovaru sa snaží vrátiť život spoločnosť MK Car, ktorej hlavným obchodným predmetom je autopožičovňa. Jej majiteľ má pritom s výrobou nápojov skúsenosti. V Ilave totiž v priestoroch bývalého pivovaru produkuje aj nealkoholické nápoje. O tom, že na Považí chcú k nealku pridať aj pivovar, informoval majiteľ už pred dvoma rokmi na mestskom zastupiteľstve. „Ak pôjde všetko dobre, koncom roku 2015 chceme začať aj s výrobou piva a značku Ilava originál tak dostať do povedomia na celom Slovensku. V akých objemoch a množstvách, ukáže čas,“ povedal podľa Našej Považskej konateľ spoločnosti Miroslav Kurej.

Zámery pritom ukazujú, že v Ilave by nechceli zostať len pri malých množstvách. Ročná kapacita pivovaru by sa mala pohybovať na úrovni 25-tisíc hektolitrov piva. S takýmto množstvom by sa Ilava zaradila hneď na piate miesto v rebríčku najväčších slovenských pivovarov. Čo to bude stáť? Investor vyčíslil prestavbu na asi dva milióny eur.  Pomôcť by mali aj eurofondy, čo firma naznačovala už v roku 2014. „Momentálne všetko financujeme z vlastných zdrojov, no v budúcnosti určite rátame aj s eurofondami. Zatiaľ sa k rozpočtu presne vyjadriť nevieme,“ povedal Kurej. Pivovar by mal pritom zamestnávať 30 ľudí. Otvorenie je predbežne naplánované na rok 2020.

Snímka: investičný zámer MK Car