Pivo je fenomén, ktorý je rozšírený po celom svete. Nie v každej krajine je však rozšírený rovnako. Dnes sa pozrieme na to, ktorá krajina v Európe vyrába najviac piva. Vychádzame z čísel, ktoré každý rok publikuje organizácia Brewers of Europe. Tá monitoruje pivný trh v Európe.
10. Rakúsko
Množstvo navareného piva ročne: 9,5 milióna hektolitrov
Naši západní susedia sa môžu pochváliť dlhou pivnou tradíciou. A odzrkadľuje sa to aj na tamojšej produkcii, ktorá je desiata najväčšia v Európe. Gro sa sústreďuje v vo veľkých priemyselných pivovaroch. V krajine však v posledných rokoch uchytili aj remeselné pivovary. V roku 2015 až 2019 ich vzniklo takmer 100.
9. Rumunsko
Množstvo navareného piva ročne: 16,7 milióna hektolitrov
Rumunsko je špecifickou krajinou, keďže má pomerne malý počet pivovarov avšak veľkú produkciu. Krajina má zhruba štyrikrát viac obyvateľov ako Slovensko, má však približne rovnaký počet pivovarov. Produkcii kraľuje pivovar Ursus.
8. Taliansko
Množstvo navareného piva ročne: 17,3 milióna hektolitrov
Keď sa povie Taliansko, asi väčšinu čitateľov napadne víno. Je tomu tak, ale v tejto južanskej krajine sa darí aj pivu. Aj keď je pravda, že na svoju rozlohu aj počet obyvateľov ide v podstate od doplnkový tovar. Najznámejšou značkou je Birra Moretti.
7. Česká republika
Množstvo navareného piva ročne: 21,6 milióna hektolitrov
Našich západných susedov asi pivným nadšencom nemusíme predstavovať. Česko je krajinou pivu zasnúbenou a prejavuje sa to aj na tamojšej ponuke. Štatistiky hovoria o tom, že za riekou Moravou nájdete okolo 600 pivovarov.
6. Francúzsko
Množstvo navareného piva ročne: 22,3 milióna hektolitrov
Ďalšia krajina, ktorú do rebríčka najväčších producentov dostala viac-menej veľkosť krajiny. Ako každý vie, krajina sa môže skôr chváliť vínom či koňakmi. Vo Francúzsku sa však pivo aj varí. Asi najznámejšou značkou piva je Kronenbourg 1664.
5. Holandsko
Množstvo navareného piva ročne: 24,1 milióna hektolitrov
Aj keď má Holandsko takmer štyrikrát menej obyvateľov ako Francúzsko, dokázalo ho predbehnúť. Ale nie je sa čomu čudovať. Tradícia pitia piva je v Holandsku oveľa väčšia ako napríklad v spomínanom Francúzsku. Najznámejšou pivnou značkou krajiny je Heineken, z ktorého sa prakticky stala nadnárodná značka.
4. Spojené kráľovstvo
Množstvo navareného piva ročne: 39,2 milióna hektolitrov
Ak ste niekedy navštívili Britské ostrovy asi musíte uznať, že tamojšie krčmičky sú kultové a nesmie v nich chýbať pivo. Tomu je uspôsobená aj ponuka. V krajine nájdete vyše 2200 pivovarov. Je to najviac spomedzi celej Európy.
3. Španielsko
Množstvo navareného piva ročne: 39,5 milióna hektolitrov
Na treťom mieste sa umiestnila krajina, ktorú nemôžeme označiť za čisto pivnú. Aj keď varí zlatistý mok na kvantá, pivo tam má aj ďalšiu nápojovú konkurenciu. Najväčším producentom v krajine je Cruzcampo. Pre zaujímavosť ide o nevlastného súrodenca slovenského Zlatého Bažanta, keďže ich vlastní tiež Heineken.
2. Poľsko
Množstvo navareného piva ročne: 40,4 milióna hektolitrov
Možno to niekoho prekvapí, možno nie, ale Poľsko je krajina pivu zasnúbená. U našich severných susedov sa navarí 40 miliónov hektolitrov piva, čo Poliakom stačí na druhé miesto v európskom rebríčku. Že je ponuka naozaj bohatá, stačí zájsť aj do obyčajných supermarketov. Vyberať je z čoho, keď sa do predaja cez tento formát pustili aj remeselné pivovary.
1. Nemecko
Množstvo navareného piva ročne: 91,6 milióna hektolitrov
S veľkým náskokom kraľuje európskemu pivovarníctvu Nemecko. V krajine sa navarí dokonca vyše dvakrát viac ako v druhom Poľsku. Podpisuje sa pod to stáročia trvajúca pivná tradícia. Kým o južanských štátoch sa hovorí ako o krajinách vína, o Nemecku môžeme pokojne hovoriť ako o pivnej krajine.
Pýtate sa, kde je Slovensko? No nie sme v najlepšej desiatke, ani v najlepšej pätnástke. S 3,2 milióna hektolitrov piva uzatvárame prvú dvadsiatku.
Prečítajte si aj
Snímka do Kyle Wagner z Unsplash