IPA, ktorá ukázala novú cestu (Kaltenecker Yakima)

Kaltenecker Yakima

Prvý nástrel: Slovenský pivovar Kaltenecker uviedol koncom minulého roka štyri novinky. Tie boli do istej miery špeciálne. Akoby predznamenávali novú epochu, ktorú chcú na juhu Slovenska začať. Po dlhom čase totiž uviedli novinky a s ich uvádzaním pokračujú doteraz. Jedným zo štvorice pív bol aj kúsok s názvom Yakima. Kaltenecker ho charakterizoval nasledovne: „Svoje meno dostala po údolí v štáte Washington, kde dorástol chmeľ, ktorý jej dáva lahodnú horkosť. Pivo bolo navarené výlučne zo sladov Weyermann a z chmeľov z Nového Zélandu, z oblasti Nelson. Doba ležania piva bola 60 dní, počas ktorých bolo dvakrát chmelené za studena.“

Názov piva: Yakima

Pivovar: Pivovar Kaltenecker, Rožňava

Druh piva: Polotmavá India Pale Ale

Krajina: Slovensko

Stupňovitosť: 13°

Obsah alkoholu: 5,8 %

Zloženie: Voda, jačmenný slad, chmeľ.

Cena: Dostali sme ho darom od známych. Pivo kúpite okolo 1,80 eura.

Farba: Oranžovo-červená. Pivo je jemne kalné.

Vôňa: Citrusová. Zachytíte pomaranč, grep a jemne aj jahody.

Pena: Smotanová, držala si tvar a pekne krúžkovala pohár.

Chuť: Úvod je postavený vyššie a plynule prechádza do stredu. Tu zachytíte citrusové ovocie (pomaranč, grep) a jemne aj karamel či oriešky. Koncovka je horkastá.

7/10

Zhrnutie

Pivo do pohody. Začína to sľubne, úvod je pekne vysoko postavený a nadväzuje na stred. V ňom zachytíte grep, pomaranč či karamel. Stred mohol vyskakovať vyššie, tam krátim body. Koncovka je na druhej strane príjemne horkastá. Celkovo sa môže pivo pochváliť vysokou piteľnosťou a uhladenosťou tónov. Negatívom je ich hĺbka a intenzita. Najmä v strede je to cítiť. Dávam však slušnú sedmičku. Pomer cena/výkon je dobrý.

Sending
Hodnotenie čitateľov
7.76/10 (23 hodnotenie)