IPA na štýl českého mixu (India Pale Ale Primátor)

Primátor IPA

Prvý nástrel: Pivo štýlu IPA je najmä u fanúšikov remeselných pivovarov mimoriadne obľúbené. Ak je dobre navarené, nájdete v ňom skutočne všetko – ovocnú kyslosť aj sladkosť, výraznú horkosť i skutočný zážitok. Veľké pivovary v našom regióne sa do tohto štýlu veľmi nehrnú. Výnimkou je pivovar Primátor z českého Náchodu. Ten na trh uviedol pivo s názvom India Pale Ale Primátor. Veľká odvaha, keďže tento kúsok si bežne kúpite v supermarkete za necelé euro.

Názov piva: India Pale Ale Primátor

Pivovar: Primátor

Druh piva: India Pale Ale

Krajina: Česko

Stupňovitosť: Neuvedená

Obsah alkoholu:  6,5 %

Zloženie: Voda, jačmenné slady, pšeničný slad, chmeľové produkty.

Cena: Pivo sme kúpili v českom supermarkete. Stálo menej ako jedno euro.

Farba: Žlto-oranžová. Pivo je číre.

Vôňa: Bije sa tu slad a ovocie. Vyhráva druhá zložka. Zachytiť môžete jahody, marhule či černice.

Pena: Jemná, snehovo biela. Rýchlo padala.

Chuť: Sladový úvod je pomerne hutný a prechádza plynule do stredu. Tu na seba naráža karamel, citrusové a lesné ovocie. Koncovka je horkastá. Celé pivo je zaobalené do divnej pachuti.

5/10

Zhrnutie

Asi by som v prvom rade ocenil snahu ponúknuť na trh pivo štýlu IPA, ktoré by sa predávalo aj pre bežnú verejnosť. Výsledok je však troška rozpačitý. Po relatívne vyššom úvode príde na rad ovocnosť, tú však ako keby držali za dverami. Tóny sú hutné, zaobalené v obale od polotmavého piva. Koncovka je horkastá a nájdete v nej dobeh gulášu z predchádzajúceho priebehu. Ale nie je to až taký prúser. Dávam päťku. Možno sa časom vylepšia a viac sadnú do jednoduchšej schémy, ktorá by pridala viac bodov. V jednoduchosti je niekedy krása a tu to troška prepálili.