Pivo, ktoré sa varí raz ročne. Na Mikuláša (Samichlaus Bier)

 Samichlaus

Prvý nástrel: Na dnes sme si pripravili mikulášsku špecialitu. Na stole totiž máme jedno z najsilnejších voľnopredajných pív na svete. Má názov Samichlaus Bier a okrem obsahu alkoholu na úrovni 14 percent, je zaujímavé aj niečím iným. Varí sa totiž iba raz ročne – 6. decembra. Predtým než sa fľaškuje, stojí pekne 10 mesiacov. Jednoducho špecialita. Je silné, preto sa ospravedlňujem za preklepy a gramatické chyby.

Názov piva: Samichlaus Bier

Pivovar: Castle Brewery Eggenberg

Druh piva: Dvojitý Bock

Krajina: Rakúsko

Stupňovitosť: Neuvedená

Obsah alkoholu: 14 (%) !!!!

Zloženie: Voda, jačmenný slad, chmeľ, chmeľový extrakt.

Farba: Skôr polotmavá. Jemný nádych do červena.

Vôňa: Intenzívna. Taký nádych čokolády som ešte pri pive nezažil.

Pena: No tú v tomto pive nehľadajte.

Chuť: Tak je to riadne „napeckované“. Sladová chuť začína brutálne. To čo je pre iné piva vrcholom, tu len základným táborom. Stred piva je elektrizujúco čokoládový. Koncovka ubieha do kávového neurčita a za ňou máte pocit zohriatia.

7/10

Súhrn

Zhrnutie: Parádny kúsok. Ale keby som ho mal piť pollitrový, asi by som to na druhý deň riadne ľutoval. Ale poďme k veci. Pivo je chuťovo riadne nadupané. Sladová chuť je intenzívna a diktuje tón od začiatku až do konca. Máte pocit, že pijete čokoládový likér. Chmeľ cítite len okrajovo, ak vôbec. O nejakej vodovosti tu nemôže byť ani reči. Piteľnosť je však veľmi nízka. Kúsok vhodný akurát na degustáciu. Ale aj tak by som toto pivo odporúčal. Bol to zážitok. V kombinácii so všetkými okolnosťami dávam sedmičku.