Írske pivo navarené v Holandsku (Murphy’s Irish Red)

Murphys

Prvý nástrel: Dnes si otestujeme produkt globalizácie. Inak sa o tomto pive ani nedá napísať. Nesie totiž názov Murphy’s Irish Red Beer. Na prvý pohľad by sa tak mohlo zdať, že ide o pivo z Írska. Ale nejde. Navarili ho v Holandsku. Dnes je to už pomerne bežné. Možno je to aj škoda. Ale nepredbiehajme.

Názov piva: Murphy’s Irish Red Beer

Pivovar: Fles Blijft Eigendom Brouwerij

Druh piva: Irish Ale

Krajina: Holandsko

Stupňovitosť: Neuvádza

Obsah alkoholu: 5,00 %

Zloženie: Voda, jačmenný slad, chmeľ.

Farba: Hnedastá s nádychom do červena.

Vôňa: Karamelová.

Pena: Zapenila, ale konzistencia bola jemná a rýchlo padala.

Chuť: Úvodné sladové tóny sú sterilné. Začínajú od nuly a stúpajú len veľmi pozvoľna. Stred piva je najdominantnejší. Tóny tu udáva karamel a vyčnieva tu aj pražený slad. Koncovka je chmeľová len platonicky. Chuť je vodnatá.

5/10

Zhrnutie

Žiadny zázrak to nie je. Také sterilné europivo, ktoré ničím neprekvapí. Ale k veci. Najzaujímavejším na celom kúsku je stred piva, v ktorom sa naplno prejavil karamel. V norme je aj rezkosť a celková piteľnosť. Ale tam by sme pri výpočte pozitív mohli aj skončiť. Hutnosť chutí je veľmi nízka a celkovo pôsobí pivo vodnato. Že chýba chmeľ, nie je nič neobvyklé. Rozhodujem sa medzi štyri a päť. Pivo nemá žiadne vady, nie je to nič strašné. Je to len európsky priemer, ktorý nájdete v každom supermarkete po celom svete. Dávam slabú päťku.