Jesenné potešenie z Pardubíc (Pardubický Porter)

Porter

Prvý nástrel: Na Slovensku, ale ani v Česku nie je veľa pivovarov, ktoré majú celý rok v ponuke vysokostupňové pivo. Pardubický pivovar je výnimkou. Pivo Porter sa za posledných pár rokov stalo jednou z jeho vlajkových lodí spomínaného pivovaru. Keď ho pred pár dňami uviedol Lidl, potešil som sa.

Názov piva: Pardubický Porter

Pivovar: Pardubický pivovar, Pardubice

Druh piva: Porter. Tmavé vysokostupňové pivo.

Krajina: Česko

Stupňovitosť: 19 %

Obsah alkoholu: 8 %

Zloženie: Pitná voda, 4 druhy jačmenného sladu, cukor, upravený chmeľ, chmeľový extrakt, antioxidant – kyselina askorbová.

Farba: Tmavá ako noc, ale nie v meste. Aj by som sa bál ísť von.

Vôňa: Nádhera. Ohňostroj vôní. Slad určuje tóny. Cítim kávu, karamel a jemný nádych ovocia. Možno trocha škorice.

Pena: Poctivá, krúžkovala pohár.

Chuť: Sladová chuť na vás vyskočí, ale nie je agresívna. Telo ja veľmi príjemné. Cítim v ňom hlavne kávové tóny, trocha aj to ovocie (žeby višne?). V koncovke cítim horkosť.

7/10

Súhrn

Zhrnutie: Musím sa priznať, že na podobné pivá som zaťažený. Vonku je sychravá jeseň a nie je nič lepšie ako si dať tmavé pivo. Toto stojí za to. Chute sú pomerne vyvážené. Slad síce dominuje, ale prináša rozmanitosť chutí. Čo ma prekvapilo, bol dojazd. Že málo pivo chmeľovú ozvenu bolo netypické a mne to tam zapasovalo. Body dole zrážam za extrakt a kyselinu askorbovú. Nie je to koniec sveta, ale k dokonalosti to chýba. Dávam slušnú sedmičku.