Kastelán z Oravy: Inšpiroval nás pivovar na Záhorí

Kastelan

Keď dvaja kamaráti Radoslav Valápka a Andrej Kulina na jar 2012 sedeli pri pive v Pivovare Sandrof v Prievaloch na Záhorí, ani netušili, že im toto posedenie zmení život. Minimálne na ďalších dvanásť mesiacov. Vtedy totiž padlo rozhodnutie, že podobný podnik si založia aj oni dvaja. „Tak sme sa pustili do príprav. Od hľadania dodávateľa technológie cez  stavebné úpravy, splnenie formálnych náležitostí, či skúšobnú várku piva,“ spomína pre portál oPive.sk Radoslav Valápka. Pivovar sa im takmer do roka a do dňa podarilo otvoriť. Dostal meno Kastelán.

„Pivovar sa nachádza priamo pod Oravským hradom v Oravskom Podzámku,“ približuje  spolumajiteľ a dodáva, že meno bolo inšpirované od pomenovania pre správcu hradu – kastelána. Podnik otvorili v apríli 2013 a zamerali sa na poctivé nefiltrované a nepasterizované pivo. „Varíme predovšetkým pivá plzenského typu – ležiaky svetlý Thurzo 12° a polotmavý Korvín 12°,“ prezrádza R. Válapka. Mená jednotlivých pív vymýšľajú podľa bývalých pánov či obyvateľov hradu.

Okrem klasických pív však na Orave robia aj špeciály. Z tamojších píp už čapovali napríklad Mníchov 14°, Rauch 13,5° či  Red Ale 12,5°. Spolumajiteľ poukazuje na to, že špeciálne pivá budú variť aj naďalej. „V  tomto trende, uvariť raz začas aj niečo pre nás špeciálne, chceme aj naďalej pokračovať,“ prezrádza.

Mimo Oravy nájdete ich pivo aj v Bratislave. „Naše pivo primárne predávame u nás v pivovare a na pivných festivaloch,  avšak už sa dá naše čapované i fľašované pivo kúpiť i v Bratislave v Staromeštianskej pivotéke na Sládkovičovej 11,“ hovorí R. Valápka. Občas sa ich pivo objaví aj v pivotéke na 7. schode v Žiline. „A tiež vyrábame špeciálnu edíciu pre hotel Devín v Bratislave,“ uzatvára spolumajiteľ pivovaru Kastelán.

Rok založenia: apríl 2013

Kapacita: asi 360 hl za rok (5 hl varňa a 3 ležiacke 10 hl tanky)

Čo varia: ležiaky svetlý Thurzo 12° a polotmavý Korvín 12° (špeciály: Mníchov 14°, Rauch 13,5°, Red Ale 12,5°)