Najväčšie pivovary sveta. Pozrite si rebríček TOP výrobcov

Rebríček - najväčšie pivovary

Pivo patrí medzi najobľúbenejšie nápoje sveta. Predáva sa takmer všade a aj v prípade tohto predaja sa prejavila globalizácia. Na svete existuje niekoľko nadnárodných pivovarníckych skupín, ktoré majú pivovary vo viacerých štátoch. Kde však nájdete najväčšie pivovary sveta? Analytická spoločnosť Technavio urobila rebríček najväčších pivovarníckych skupín za rok 2020. My vám ho prinášame so slovenskými pohľadom.

10. Groupe Castel

Castel - najväčšie pivovary sveta

Do desiatky najväčších pivovarských skupín sa dostala Groupe Castel. Tá vznikla v roku 1949 a venuje sa produkcii vína, piva a nealkoholických nápojov. Jej produkty sú vo viac ako 130 krajinách sveta. Čo sa týka piva, tak je doma hlavne na africkom kontinente. Jej najznámejšími značkami sú Flag a Castel.

9. Kirin

Kirin - Castel - najväčšie pivovary sveta

Na deviatom mieste je japonská spoločnosť Kirin, pod ktorú patrí aj pivovarnícka divízia Kirin Brewery Company. Silné pozície má hlavne na ázijskom trhu. Jej najznámejšie pivné značky sú Ichiban Shibori, Kirin Lager a Kirin Tanrei.

8. Yanjing

Keď sa povie Čína, asi nikoho nenapadne pivo. Najľudnatejšia krajina sveta však je aj pivnou krajinou. Minimálne čo sa týka kvantity produkovaného piva. V TOP 10 má viacero zástupcov. Tým prvým je spoločnosť Yanjing. Jej najznámejšou značkou je Yanjing, čo je pekingské pivo „vyššej“ kvality. Skupina sa zameriava na domáci trh.

7. Asahi

Asahi - Castel - najväčšie pivovary sveta

Túto značku môžu poznať aj slovenskí pivári. Ide o japonského producenta piva, ktorý začal svoju históriu písať v roku 1889 v japonskej Osake. Keďže doma jej bolo tesno a nevedela rásť, rozhodla sa expandovať. Aj preto kúpila napríklad Plzeňský Prazdroj. Do portfólia tejto skupiny tak patrí aj pivovar vo Veľkom Šariši.

6. Tsingtao

Druhá čínska pivovarnícka skupina v TOP 10. Tentokrát ide o známejšieho producenta piva, ktorý začal svoju históriu písať pred 115 rokmi. A poznajú ho aj mimo Číny, keďže skupina vyváža svoje pivo do vyše 100 krajín sveta. Podľa štatistík pritom export do zahraničia v posledných rokoch rástol.

5. Molson Coors

Spoločnosť v tejto podobe vznikla len v roku 2005, jej história je bohatšia, keďže skupina Molson vznikla v roku 1786 a Coors v roku 1873. Ide o druhú najväčšiu pivovarnícku skupinu v USA. Medzi najznámejšie značky skupiny patria Blue Moon, Carling či Coors Light.

4. Carlsberg

Dánska pivovarnícka skupina vznikla v roku 1847 a postupne sa prepracovala medzi najväčšie pivovarnícke skupiny na svete. Dnes dodáva pivo do viac ako 140 krajín sveta. Okrem značky Carlsberg, vyrába aj pivá pod značkami Tuborg, Baltika či Kronenbourg.

3. China Resources Snow Breweries

Že ste nikdy nepočuli o pive Snow? No možno to ani nie je chyba. Skupina sa zameriava takmer výhradne na domáci trh, kde stojí za každým piatym pivom na trhu. Skupina prevádzkuje v krajine 98 pivovarov a je domácou jednotkou.

2. Heineken

Svetovú pivovarnícku dvojku asi slovenským pivárom netreba dvakrát predstavovať. Okrem iného vlastní aj slovenský pivovar v Hurbanove, ktorý je známy hlavne značkou Zlatý Bažant. Spoločnosť bola založená v roku 1864 a v jej portfóliu nájdete značky ako Amstel, Desperados, Sol, Affligem, Tiger, Tecate, Red Stripe  či  Krušovice.

1. Anheuser-Busch InBev

Svetovému pivu vládne pivovarnícky gigant. Ten stojí za značkami ako Budweiser, Stella Artois či Corona. Firma oficiálne sídli v Belgicku, aj keď výrazné korene sú aj v USA, kde má aj globálnu kanceláriu. Štatisticky to vychádza tak, že takmer každé tretie predané pivo na svete pochádza od tohto pivovarníckeho obra.

Prečítajte si aj

Ktoré slovenské pivo je najlepšie? Pozriete si dva rebríčky

Obrázok od Rudy and Peter Skitterians z Pixabay