Keď si české knieža trúfne na „ejl“ (Lobkowicz Premium ALE)

Lobkowicz - Ale

Prvý nástrel: Na vlnu vrchne kvasených pív naskočila aj česká značka Lobkowicz. Tá sa doteraz prezentovala ako akýsi konkurent Plzne a na trhu ste ju mohli zachytiť cez jej ležiak či nealkoholické pivo. V českých obchodoch však natrafíte aj na ďalší kúsok, ktorý nesie názov Lobkowicz. Nenavarili ho však v Protivíne, ale vo Vysokom Chlumci. Nesie názov Lobkowicz Ale. Podľa opisu ide o „svetlý ležiak vrchne kvasený ležiak“. Samozrejme, že je to „blbosť“, ale v českom pivovare postupujú podľa zákona o označovaní piva. Pivovar tento kúsok na svojich stránkach charakterizuje takto: „Lobkowicz Premium ALE varíme za použitia špeciálnych sladov, a to bavorského a Caraaroma, amerického chmeľu odrody Cascade a metódy studeného chmelenia na samom konci výrobného procesu. Vďaka týmto špeciálnym postupom a surovinám sa pivo pýši výrazne horkou chuťou s akcentom čerstvého chmeľu, citrusov a najmä grepu.“

Názov piva: Lobkowicz Premium ALE

Pivovar: Pivovar Vysoký Chlumec

Druh piva: American Pale Ale

Krajina: Česko

Stupňovitosť: neuvedená

Obsah alkoholu:  4,4 %

Zloženie: Voda, jačmenný slad, upravený chmeľ, chmeľové produkty.

Cena: V českom supermarkete stálo necelé euro.

Farba: Medená. Je číre, ale nie ako Popradské pleso.

Vôňa: Cítim karamel, med, jemne aj koriander či iné bylinky.

Pena: Jemnulinká. Pomerne rýchlo padala.

Chuť: Úvod je slabučký a slabý je aj ďalší priebeh tohto kúsku. V strede jemne zachytíte citrusové ovocie a jemne aj karamel. Cítim železitú stopu, koncovka je horkastá. Pivo je výrazne vodnaté.

5/10

Zhrnutie

Priemerné pivo. Ak by sme vedľa seba postavili tento kúsok a produkt z remeselného pivovaru, víťaz by bol jasný. Je pekné, že sa v Česku rozhodli oživiť ponuku v supermarketoch vrchne kvaseným pivom, ale až také terno to nie je. Poďme k hodnoteniu. Celé pivo sa pohybuje v nízkych poschodiach, keď sú tóny priškrtené a vyskakujú veľmi nízko. Nemôžete tak očakávať žiadny zážitok. Len vodnaté predstavenie s horkastým koncom. Práve záver je asi najvýraznejší a z pohľadu hodnotenia najsilnejší. Podobne je na tom piteľnosť. Dávam päťku. Je to taký odvar kvalitného „ejlu“, ale vyskúšať môžete. Neurazí nikoho.