Keď dym mohol byť aj hustejší (Pinta Jak w Dym)

Pinta Jak w Dym

Prvý nástrel: Ak by sme chceli prirovnať poľský pivovar Pinta k nejakému slovenskému, asi by to bol pivovar Kaltenecker v jeho najlepších rokoch. Poliaci sa chvália tým, že práve oni začali u našich severných susedoch pivnú revolúciu. A pokračujú v nej stále. Ich ponuka je široká a nájdete v nej pivné štýly z rôznych kútov sveta. Dnes si otestujeme kúsok, ktorý má pôvod v Nemecku. Nesie názov Pinta Jak w Dym a zaraďujeme ho do kategórie  Rauchbock.

Názov piva: Pinta Jak w Dym

Pivovar: Browar Pinta

Druh piva: Rauchbock

Krajina: Poľsko

Stupňovitosť: 16,5%

Obsah alkoholu: 6,9 %

Zloženie: Voda, slady: Weyermann, údené slady, mníchovský (II) , Caramunich (II), Carafa Special (I), chmeľ Tradition, kvasinky Safllager W34/70.

Cena: V poľskej pivotéke sme za ňu zaplatili v prepočte asi 1,85 eura.

Farba: Čierno-červená. Pivo je jemne prehľadné.

Vôňa: Výrazná. Dym tam musíte cítiť. Okrem neho aj slaninku či opečenú hrianku.

Pena: Jemnulinká. Tvar si vôbec nedržala.

Chuť: Sladový úvod je svieži a postavený vyššie. V ďalšom priebehu je tento trend kopírovaný. V strede natrafíte na dymové tóny, v ktorých viete identifikovať slaninku i hrianku. Po oteplení aj med či karamel.  Koncovka je miernym sklamaním. Akoby ste padali dole kopcom. Tóny slabnú a koniec je nevýrazný.

6/10

Zhrnutie

Nie je to zlé pivo. Piteľnosť je dobrá a údené tóny sú v tomto kúsku nevtieravé a pekne zapasované. Čo mi prekážalo bola hutnosť tónov. Na to, že išlo o pivo s vyšším obsahom alkoholu aj stupňovitosťou, je výsledný efekt slabý. Rovnako dopadla aj koncovka piva, ktorá je menej výraznejšia. Možno je to trocha sklamanie, ale to je dané vysokými nárokmi na tento pivovar. Pri výslednej známke sa rozhodujem medzi päťkou a šestkou. Piteľnosť rozhodla o slabšej šestke. Možno len nepodarená várka, ale dnes viac si toto pivo nezaslúži.