Nezvyčajný a podarený počin z Košíc (Biela Vrana 2019)

Hostinec, Biela Vrana, recenzia, test piva

Ak by sme mali hovoriť o podujatiach, ktoré výrazným spôsobom ovplyvňujú slovenskú pivovarnícku scénu, určite by sme na vrchných priečkach označili aj domovaričskú súťaž Biela Vrana. Tá sa pravidelne organizuje v Košiciach. V rámci nej navarí organizátor aj špeciál. Pivovar Hostinec, v ktorom sa pivo tento rok navarilo, ho na svojich stránkach predstavil nasledovne:

„V rámci domovaričskej súťaže Biela vrana sme v spolupráci s hlavným organizátorom KDD Petrom Bobom Bognárom a jeho domovaričskou značkou Wardrobe Beer Manufactory navarili tento netradičný pivný špeciál. Jedná sa o zvrchu kvasené pšeničné pivo, v ktorom bolo použité chmelenie charakteristické pre IPA  a tiež kvasinky používané v belgických štýloch pív, ktoré vytvárajú nezameniteľný charakter. Korenistá a zároveň ovocno-citrusová chuť je hlavnou dominantou tohto piva. Chmele Citra, Chinook a Cascade dodali jemnú horkosť a citrusové tóny v chuti. Celkový dojem dopĺňa použitá pomarančová kôra a koriander“.

Názov piva: Biela Vrana 2019

Pivovar: Pivovar Hostinec + Wardrobe Beer Manufactory

Druh piva: India Pale Ale

Krajina: Slovensko

Stupňovitosť: 12,2°

Obsah alkoholu: 5,35 %

Zloženie: Voda, slad, chmeľ, pivovarské kvasnice.

Cena: Pivo sme na otestovanie dostali priamo z pivovaru.

Farba: Slámovo žltá. Pivo je kalné.

Pena: Jemná, nadýchaná a šľahačkovitá pena, ktorá bolo zložená z malých i väčších bubliniek.

Vôňa: Kombinácia klinčekov, banánov, mandarínky, karamelu, ale aj grepu.

Chuť: Sladový základ je nevýrazný, telo plné. Ponúka najprv kombináciu mandarínky, klinčekov, ktorá postupne prechádza do grepu i pomarančov. Zachytíte aj koriander. Koncovka je výrazne horkastá a dobieha ešte niekoľko sekúnd po dopití.

7.5/10

Zhrnutie

Ak by sme na toto pivo natrafili na slepej degustácii, mali by sme problém. Fakt ide o kúsok, ktorý nemá obdobu. A nie je vôbec zlý. Prvé dúšky boli zoznamovacie, ale postupne sme tomuto kúsku prichádzali na chuť. Zaujme hlavne prechod z pšeničného do výrazne „ipovitého“ záveru. Pekne to kontrastuje a robí toto pivo nezvyčajným. Piteľnosti to až tak nepridáva, aj tak však pivo za nás dostáva 7,5 bodu. Netuctový a podarený počin.

Sending
Hodnotenie čitateľov
6.38/10 (8 hodnotenie)