Keď nad Holíčom preletí kométa (Wywar Comet 13°)

Prvý nástrel: Holíčsky pivovar Wywar na prelome rokov prekvapil. Z pivovaru totiž odišiel dlhoročný sládok. V takýchto situáciách sa vždy pýtame, či to neublíži kvalite. V tomto prípade už odpoveď poznáme. Pivo sme v posledných týždňoch testovali vo viacerých podnikoch a bolo vo veľmi dobrej kondícií. Dnes sa pozrieme na ich novinku. Nesie meno Comet 13°. Ide o štýl India Pale Ale, pri ktorom bol použitý len jeden druh chmeľu – Comet. Takzvané Single Hop pivá sú dnes v móde, uvidíme ako sa s touto módnou vlnou popasovali v Holíči.

Názov piva: Comet 13°

Pivovar: Holíčsky pivovar Wywar

Druh piva: India Pale Ale

Krajina: Slovensko

Stupňovitosť: 13

Obsah alkoholu: 5,6%

Zloženie: Voda, jačmenný a pšeničný slad, chmeľ (Comet), kvasinky.

Cena: Pivo sme kúpili za 4,50 eura.

Farba: Tmavo-žltá. Pivo je kalné, keďže ide o nepasterizovaný a predovšetkým nefiltrovaný kúsok.

Pena: Hutná, šľahačková. Pena bola vysoká a padala len pomaly.

Vôňa: Dominuje hlavne citrusové ovocie grep, citrón, pomaranč.

Chuť: Sladový nástup je výrazný, v strede vyskakuje ovocie. Rozoznať môžete grep, citrón. Telo je však nevývažené a v druhej polovici akoby tóny padli na polovicu. Koncovka je výrazne horkastá.

7/10

Zhrnutie

Nie je to zlé pivo. Jeho prednosťou je ľahkosť a piteľnosť. Chýba mu však lepšie vyskladanie a lahodnosť. V prvej polovici sa pekne kombinuje slad a náznaky ovocia, v druhej akoby prišiel skok dole a pivo pôsobí prázdnejšie. Chýba iskrenie, pestrosť. Horkosť je príjemná, pomáha celkovému dojmu. Dávame slušných sedem bodov. Pivo nemalo pachuť, k dokonalosti chýbalo však lepšie vybalansovanie. Ale to sme zbytočne prísni, pivo pokojne vyskúšajte.

Sending
Hodnotenie čitateľov
6.14/10 (7 hodnotenie)