Keď pivo s etiketou IPA, nie je IPA (IPA Reserve)

Plniť pivo do bezfarebných fliaš je riadna odvaha. Na trhu sa s takýmto balením stretnete len veľmi ojedinele. Prečo? Svetlo je jedným z najväčších nepriateľov piva a fľaša s inou farbou aspoň z časti bráni znehodnoteniu piva. Spomíname to tu preto, že dnes ochutnáme pivo v bezfarebnej fľaši. Nesie meno IPA Reserve a spáchal ho britský pivovar Greene King.

Názov piva: IPA Reserve

Pivovar: Greene King

Druh piva: India Pale Ale English Strong Ale

Krajina: Veľká Británia

Stupňovitosť: Neuvedená

Obsah alkoholu: 5,4 %

Zloženie: Voda, jačmenný slad, chmeľové produkty, chmeľ, pivovarské kvasnice.

Cena: Za pollitrovú fľašu sme zaplatili 1,29 eura.

Farba: Červeno-hnedá. Pivo je číre.

Pena: Jemná, šľahačková. Dlho si tvar nedržala a padala.

Vôňa: Kombinácia karamelu, cukríkov a lesného ovocia.

Chuť: Slad je spočiatku výrazný a jeho dozvuky cítite aj v ďalšom priebehu. Telo piva ponúka kombináciu karamelu, černíc, náznakov červeného pomaranču a medu. Koncovka je primerane horkastá.

Zhrnutie

Toto pivo sme pôvodne hodnotili ako štýl IPA. Po upozornení sme však hodnotenie museli upraviť, keďže anglický pivovar varí toto pivo s názvom IPA Reserve v štýle English Strong Ale. V tomto prípade nie je záverečné zhrnutie relevantné.

Pôvodné zhrnutie: Trocha to v strede zaiskrí, ale inak pivo ponúka len odvar z toho, čo môže tento štýl ponúknuť. Chýba ovocnosť (tak vo vôni aj v chuti), prekvapivejšie vyskladanie a predovšetkým poctivejšie chmelenie. Pivo pôsobí viac sladkasto ako ovocne. Plusom je aká-taká piteľnosť. Dnes je to za päť bodov. Žiadna sláva to teda nie je.

Sending
Hodnotenie čitateľov
7.5/10 (6 hodnotenie)