Keď je knieža Schwarzenberg smädný (Schwarzenberg)

Schwarzenberg

Prvý nástrel: Dnes si to opäť namierime do Česka. Práve tam totiž varia pivo s názvom Schwarzenberg. Zdá sa vám meno povedomé? No, rovnaké meno nosí aj tamojší politik a neúspešný kandidát na českého prezidenta Karel. V tomto prípade ide o pivo, ktoré varí Pivovar Protivín. Podľa etikety ide o kúsok, ktorý sa vyrába podľa originálnej receptúry a odkazuje na slávny rod, ktorý pivovar vlastnil. Pivo sme kúpili v Lidli.

Názov piva: Schwarzenberg

Pivovar: Pivovar Protivín

Druh piva: Svetlé výčapné pivo

Krajina: Česko

Stupňovitosť: Neuvádza

Obsah alkoholu: 4,0 %

Zloženie: Voda, jačmenný slad, upravený chmeľ, chmeľové produkty.

Cena: Kúpené v rámci pivného kufru. Balenie 8 pív stálo 3,99 eura.

Farba: Zlatistá, číra.

Vôňa: Sladová, ničím prekvapujúca.

Pena: Zapenila, ale jemnú konzistenciu si nedržala.

Chuť: Pivo začína jemnúčko. Píšem zdrobneninou, aby som podčiarkol tú jemnosť. Tóny trocha kazí rezkosť, ktorá je podľa mňa nad normál. V strede zachytíte jemne karamelové tóny. Koncovka je chmeľovejšia, ale tak netypicky.

5/10

Zhrnutie

Čo ja viem? Pivo sa pije ľahko, tóny sú príjemne poskladané, napriek tomu túto desiatku nebudem ospevovať do nebies. Už na začiatku ma prekvapila pomerne vysoká rezkosť. Pivo jednoducho „naprdeli“ bublinkami. Ani záverečná horkosť nie je prirodzená. Napriek tomu to  nie je zlé pivo. Piteľnosť je dobrá a na výčape by mohlo príjemne zarezať. U mňa je to pre dnešok priemer. Rozhodoval som sa medzi štvorkou a päťkou. Volím vyššiu známku. Rozhodla piteľnosť. Na zahasenie smädu ideálne.