Keď na východe skúsia navariť „anglické“ pivo (Šariš Ejl)

Šariš Ejl, Ejl, Plzeňský Prazdroj, recenzia piva

Udalosťou pivnej jari 2019 bude určite aj pokus druhého najväčšieho slovenského pivovaru rozšíriť ponuku o vrchne kvasené pivo. Na trh uviedol Plzeňský Prazdroj Slovensko pivo s názvom Šariš Ejl. „Výslednú chuť produktu sme prispôsobili práve našim zákazníkom, preto je oproti klasickému ALE-u menej silný v chuti a alkohole a je viac piteľný. Kvasinky vrchného kvasenia a dvojité studené chmelenie  navyše obohacujú jeho vôňu o svieže citrusové tóny, typické pre tento typ piva,“ charakterizoval svoj kúsok pivovar. Pivovar zaujal v posledných mesiacoch pivam v rámci série

Názov piva: Šariš Ejl

Pivovar: Plzeňský Prazdroj Slovensko

Druh piva: Bitter

Krajina: Slovensko

Stupňovitosť: Neuvedená

Obsah alkoholu: 4,5 %

Zloženie: Voda, jačmenné slady, upravený chmeľ.

Cena: Za pollitrovú plechovku sme zaplatili 0,69 eura. Išlo pritom o uvádzaciu akciu, keď predajná cena má byť necelé euro.

Farba: Tmavo-žltá. Pivo je číre ako sklo.

Pena: Šľahačková, jemná, vysoká.

Vôňa: Kombinácia karamelu, sladu i zemitých tónov.

Chuť: Sladový základ je stredne výrazný, telo prázdnejšie. Ponúka kombináciu karamelu, korenistých tónov i náznakov černíc i masielka. Koncovka je na štýl primerane horkastá. 

5.5/10

Zhrnutie

Ak ste fanúšikom remeselného piva a vyhľadávate anglické štýly, tento kúsok vás určite nepresvedčí. Pôsobí vodnato, tóny sú (aj na obsah alkoholu) málo hutné a nevýrazné. Z tohto pohľadu pivo neponúkne nič prekvapivé či iskrivé. V Šariši stavili na decentnú istotu, ktorá chce zaujať piteľnosťou. V tomto smere si štamgasti prídu na svoje, keď pivo nevybočuje z produktovej rady niečím extra. Za nás je to 5,5 bodu. Toto pivo nie je pre fanúšikov remeselného piva, otázne je, ako ho príjmu bežní konzumenti. Je fajn, že pivovar rozšíril ponuku o vrchne kvasené pivo. V tomto smere môžeme očakávať aj veľkú pomoc pri pivnej osvete. Je len škoda, že si pivovar neudržal latku, ktorú si nadhodil pri Voľbe sládkov.

Sending
Hodnotenie čitateľov
5.54/10 (50 hodnotenie)