Rakúsky splachovač smädu (Raschhofer Zwickl)

Raschhofer Zwickl

Prvý nástrel: „Malý pivovar s veľkým pivom.“ Takéto heslo nájdete na fľaši piva Das Zwickl, ktorú na trh uviedol pivovar Raschhofer. Ten je z Rakúska a podobne ako ďalšie pivovary z tejto krajiny, sa môže chváliť bohatou históriou. Na tu sa odvoláva aj kúsok, ktorý sa nám práve chladí v chladničke. Podľa etikety by malo ísť o nefiltrovaný kúsok štýlu Zwickl. Ide o ležiak, ktorý je akousi odpoveďou na štýl Ale. Zväčša býva nefiltrovaný.

Názov piva: Das Zwickl

Pivovar: Brauerei Raschhofer

Druh piva: Zwickl

Krajina: Rakúsko

Stupňovitosť: 12,5°

Obsah alkoholu: 5,4 %

Zloženie: Voda, jačmenný slad, chmeľ.

Cena: 1,02 v rakúskej Bille.

Farba: Slámová. Pivo je jemne mútne.

Vôňa: Sladová, cítim len sladkastú vôňu. Nič špeciálne.

Pena: Jemná konzistencia rýchlo vybehla, ale rovnako rýchlo padla.

Chuť: Sladový úvod je na prekvapenie celkom hutný. V strede sa rozvíja chuť medu a jemného karamelu. Koncovka je horkastá len tak jemne. Pivo má vodnatú chuť.

4/10

Zhrnutie

Od tohto piva som neočakával veľa. Jednoducho klasické europivo zo supermarketu. A musím úprimne priznať, že presne také bolo aj toto pivo. Úvod vás síce prekvapí, ďalší priebeh je však nudný. Trocha to vystrelí v strede, keď vás možno zaujme jemná kombinácia medu a karamelu, ale inak je to nuda. Tóny sú plytké, chuť vodnatá a celkový dojem ťažko priemerný. Aspoň piteľnosť je dobrá. Pivu dávam primeranú štvorku. Ale smäd vám to určite spláchne.