Keď parný ležiak nemá žiadnu paru (Cornish Steam Lager)

Cornish Steam Lager

Prvý nástrel: Pri našej návšteve v Česku sme v tamojšom supermarkete natrafili na kúsok, ktorý nás na prvý pohľad zaujal. V regále sme totiž vedľa domácich pív našli jedno, ktoré tam akosi nezapadalo. Názov aj popis prednej etikety bol totiž v angličtine. Tak sme po ňom siahli. Navaril ho Žatecký pivovar. Na stránke ho popisujú nasledovne:  „Pivo vzniklo  pri stretnutí sládkov Žateckého pivovaru sa sládkom z cornwallského pivovaru s podivným menom Wooden Hand Brewery. Meno pivovaru je pripomienkou čias, kedy bol miestny kraj preslávený svojimi pirátskymi obyvateľmi a výrobou pirátmi veľmi ceneného piva nazývaného „parný ležiak“. Výsledkom stretnutia sládkov je tento chuťovo bohatý, vysoko chmelený, spodne kvasený ležiak. Pre zachovanie plnej a výraznej chuti sa pivo stáča do fliaš nefiltrované, teda v podobe, v ktorej je v ležiackych tankoch tesne pred stáčaním.“

Názov piva: Cornish Steam Lager

Pivovar: Žatecký pivovar (Predná etiketa hovorí o pivovare Wooden Hand Brewery)

Druh piva: Ležiak

Krajina: Česko

Stupňovitosť: Neuvedená

Obsah alkoholu: 5,3 %

Zloženie:  Voda, jačmenný slad, c hmeľ.

Farba: Zlatistá. Pivo je číre.

Vôňa: Cítim slad, ale v podmaze aj cukríkové tóny.

Pena: Takmer žiadna. Jemná konzistencia si držala tvar len krátko.

Chuť: Úvod začína celkom nevinne, ale príde stred a v ňom vyskočí karamel. V koncovke nájdete pachuť. Pivo je nevyrovnané a vodnaté.

4/10

Zhrnutie

Podpriemerné pivo. Na etikete sa tvári, že ide o exportný kúsok, ale týmto v zahraničí nezabodujú. Najvýraznejšie vyskakuje stred, v ktorom nájdete hlavne karamel. Celkový dojem kazí hlavne dojazd. V ústach vám zostáva čudná pachuť. Tento kúsok je výrazne vodnatý a neusporiadaný. Neviem či by ste ma presvedčili na repete. Dávam slabú štvorku.