Keď peniaze nehrajú rolu. Architekti opísali, ako nakreslili pivovar

K otvoreniu pivovaru môžu viesť rôzne cesty. Niekedy je to úsporná, ktorej podstatou je hlavne dopracovať sa k svojmu snu, inokedy to môže byť cesta, kde financie nie sú problém. V takomto prípade sa viete s projektom pivovaru aj vyhrať.

Štyri roky

O druhej ceste nepíšeme len tak. Aj keď pražský pivovar Spojovna otvorili už pred rokom, architekti sa rozhodli prezradiť detaily o jeho zrode až v teraz. Štúdio mar.s architects naprojektovalo pivovar ešte v roku 2014. Ich plány sa zhmotnili o štyri roky neskôr.

Už názov Spojovna má podľa architektov vystihovať to, že producent piva spája. Polohovo, ale aj zameraním. Pivovar sa totiž nachádza na rozmedzí pražských štvrtí Chodov, Kunratice a Šeberov.

„Toto miesto je špecifické svojou skladbou obyvateľov. Stretávajú sa tu rozdielne svety: študentský, v podobe vysokoškolských internátov, biznis v neďalekom office parku a bežný život sídliska,“ vysvetľuje architektonické štúdio.

Súčasťou komplexu je budova s pivovarom, zázemím a reštauráciou, veľká záhrada s vonkajším výčapom a rôznymi športovými a kultúrnymi aktivitami.

Už štvrtý pivovar

Pivovar patrí do rovnakej pivovarskej skupiny ako pivovary Hostivar, Hostivar II a Trautenberk v Krkonošiach. Práve na Hostivar má pritom Spojovna nadväzovať.

„Fasáda je tvorená 3D rastrom smrekových lát, morených čiernou farbou. Okná sú drevené, smrekové. Pevná schránka je otvorená len v dôležitých miestach – vo varni pivovaru a v reštaurácii, ktorá je na juhu veľkou presklenou plochou prepojená cez zastrešenú terasu so záhradou,“ vysvetľujú architekti.

Jedna vec je pivovar opisovať, druhá ho vidieť. My vám prinášame fotogalériu z pivovaru, ktorý obdivujú aj konkurenční architekti.

Spojovna, Praha, architekti

Snímky: Fotografie Jakub Skokan, Martin Tůma / Boysplaynice