Padre Brewing Company: V tejto dobe je náročné hľadať kreatívne riešenia

Padre Brewing Company

Rok 2020 môžeme označiť za jeden z najťažších v novodobej histórii Slovenska. Sektor gastra naplno zasiahli opatrenia, ktoré paralyzovali tisícky podnikov aj podnikateľov. Ťažké chvíle museli riešiť aj pivovarníci. Aj preto bude naša koncoročná pivovarnícka anketa trocha iná. Pivovarníci v nej budú bilancovať, ale aj odhadovať vyhliadky na ďalší rok. Dnes sa za rokom 2020 obzerá majiteľ pivovaru Padre Brewing Company Maroš Hajduk.

Dá sa nájsť na roku 2020 niečo pozitívne? Donútila vás situácia zaviesť nejaké zmeny, ktoré vám môžu v budúcich rokoch pomôcť?

Na úvod tohto roka nikto nepredpokladal tento scenár. Začiatkom marca sme začali vzrušujúcu cestu samostatnosti kamenného pivovaru Padre Brewing Company a boli sme naladení veľmi optimisticky. V podstate sme takto naladení stále, vzniknutá situácia nebola a nie je spôsobená naším pričinením a jej vývoj nevieme nijako výrazne ovplyvniť. Robíme, čo sa dá, aby sme sa udržali „v hre“.

Na jar sme si vyskúšali hneď z ostra fľašovanie, s čím tiež úzko súvisí nastavenie procesov (dodávatelia obalových materiálov, pracovné postupy, atď). Mohli sme si tak vyskúšať dosť flexibilné plánovanie (rozumej freestyle plánovanie), a napríkad tiež predaj „z dvora“. Upevnili sa vzťahy s odberateľmi ale aj s dodávateľmi. Aj napriek určitej skepse je to stále celkom zábava – hlavne ak máte pivovarníctvo vo svojej DNA a nie ako biznis plán.

Pivovary budú rátať straty. Ako ste na tom vy? Viete fungovať v obmedzenom režime, alebo máte existenčné problémy?

Určite budeme rátať straty vo várkach. Nie je úplne príjemný pohľad vidieť na plánovacej tabuli prázdne miesta. Ako celý gastro sektor, tiež cítime existenčné problémy. Určite sa však nevzdáme bez boja.

Aký krok vlády by ste v tejto situácii privítali? Môžu Vám v tomto smere pomôcť aj fanúšikovia piva?

Situácia je naozaj zložitá. Určite nikto nepredpokladal, že zjedením jedného netopiera nastane v podstate takáto globálna kataklyzma. Avšak každá akcia má určitú reakciu a nie všetky sa dajú úplne prepokladať a preto je ťažké sa im prispôsobovať v krátkom čase. Zároveň je rovnako náročné v tejto pohnutej dobe, keď platia desiatky opatrení, nachádzať nové, kreatívne riešenia, ktoré by neohrozili naše zdravie. Ostáva nám dúfať, že sa to celé v dohľadnej dobe skončí.

Žiaľ, naša organizačná štruktúra a nastavenie celého pivovaru nás úplne vyradilo z hry o akúkoľvek štátnu pomoc. V žiadnom prípade sa však nevzdávame, neupúšťame z nášho entuziazmu a nadšenia vo varení piva. Stále sú s nami naši fanúšikovia a milovníci nášho piva, vlastne nielen nášho ale každého slovenského, poctivého, lokálneho. To nás nateraz drží nad vodou a patrí im za to veľká vďaka.

S akými ambíciami vchádzate do roka 2021? Budete robiť v portfóliu ponúkaných pív nejaké zmeny?

Stále máme ambície prekvapovať našim kvalitným pivom a kreatívnymi receptúrami, chceme ho dostať aj ďalej ako po Sorošku, či Branisko :D. Tak ako každý rok, ak to celé vydržíme a prežijeme, určite na trh prinesieme novinky pre potešenie tela a ducha všetkých, ktorí s nami ostali a stále majú chuť piť naše pivo.

Prečítajte si aj

Lacnejšie remeselné pivo aj koniec pivnej vojny. 10 udalostí roka 2020

Snímka: FB Padre Brewing Company