Keď pivo spája. Takto to žilo na festivale v Košiciach

To, že pivo ľudí spája nie je nič nové. Pri pive sa riešili, riešia a vždy budú riešiť problémy. Ide to akosi ľahšie, prirodzenejšie. A je to obzvlášť príjemné, keď je to pivo kvalitné a dokáže vás prekvapiť. To všetko ste mohli zažiť na pivnom festivale v Košiciach. Práve metropola východu cez víkend hostila prvý tohtoročný Salón Piva.

Aký bol? Pestrý, príjemný, v mnohom prekvapujúci a hlavne rodinný. Na rozdiel od bratislavskej edície tohto podujatia ste tu nenatrafili na davy ľudí. Záujem bol, ale masou sa určite nemohol porovnávať s Bratislavou. A to sa Košičania určite môžu chváliť slušnou pivnou tradíciou, keď aj v tomto meste „úradovala slovenská pivná revolúcia.“

Podujatie sme navštívili v sobotu a ľudí pomaly pribúdalo. Tlačenica nehrozila, keďže jednotlivé stánky boli rozdelené v dvoch sekciách. Vybrať si bolo z čoho. Počas dvoch dní ste mohli degustovať vyše 200 druhov piva a cideru. Ochutnali sme viacero kúskov a nič nás nesklamalo.

S akým pocitom sme odchádzali? S veľmi príjemným. Hlavným cieľom bolo ukázať pivnú pestrosť a na jednom mieste vytvoriť ideálny mix domácich aj zahraničných pivovarov. To je však len vrchol ľadovca. Málokedy sa vám stane, že vám pivo čapuje priamo autor, resp. majiteľ pivovaru. Môžete sa porozprávať, zistiť ako sa pivo rodilo a čo za ním stojí. Každý jeden kúsok má totiž svoj príbeh. A to je na pivnom obrodení najkrajšie. Salón Piva totiž spája všetko pekné, čo rozmach pivnej pestrosti na Slovensko priniesol. Skúste si len zobrať (inak nádherný) pohár, sadnúť si a nasávať príjemnú atmosféru, ktorú toto podujatie dokázalo vytvoriť. Aspoň čo-to sme sa snažili zachytiť našim fotoaparátom.

Salón Piva Košice 2016 01
Katarína Kovácsová z kočovného pivovaru Ikkona Brewery nesmela na podujatí chýbať.
Salón Piva Košice 2016 02
Na podujatí sa predstavili desiatky pivovarov, ktoré ponúkli vyše 200 druhov piva. Širokú ponuku predstavil Prešovský pivovar.
Salón Piva Košice 2016 03
Dobré meno Salónu Piva sa postupne rozširuje aj za naše hranice. Aj preto prilákal nový český kočovný pivovar Crazy Clown.
Salón Piva Košice 2016 04
Spoluorganizátor podujatia Ivan Čižmárik a Peter Holčík z Kočovného pivovaru Hellstork. Títo páni chystajú o pár dní spoločné prekvapenie.
Salón Piva Košice 2016 05
Širokú ponuku pív ponúkali aj české pivovary. Primátor nebol výnimkou.
Salón Piva Košice 2016 06
Oproti bratislavskému Salónu piva bol ten košický komornejší.
Salón Piva Košice 2016 07
Svoje pivo predviedol na podujatí aj nový kočovný pivovar Čierny Kameň.
Salón Piva Košice 2016 09
Ďalší kočovný pivovar – Damián. Okrem vlastnej produkcie ponúkal aj dovozové kúsky.
Salón Piva Košice 2016 10
Liptovär, Kaltenecker a Pardubický pivovar. Vyberať bolo z čoho.
Salón Piva Košice 2016 12
Najmladší košický pivovar Hostinec zaujal nielen pivom, ale aj výbornými nátierkami.
Salón Piva Košice 2016 13
Košický pivovar Cassa Brewery ponúkal viacero kúskov. Najviac ho preslávila jeho pšenica, bola výborná.
Salón Piva Košice 2016 14
V stánku Minipivovaru to žilo. Takto si zapamätáme košický Salón piva.
Salón Piva Košice 2016 15
Košický Opre‘ Cider si pripravil hádanku. Návštevníkom neprezradil, akú novinku pili.